Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Ibland får jag en väldigt konstig pulspuckel i början av ett pass, jag har väldigt svårt att tro att det är korrekt. Samtidigt är det en kurva som rent teoretiskt skulle kunna vara möjligt antar jag.

Här är ett exempel (från igår):
http://www.funbeat.se/

Sådär ser de flesta av mina pass ut numera också... Det var inte så i början dock. Problemet har diskuterats i olika trådar, men jag vet inte om det har hittats någon lösning på det. Jag har svårt att tro att det är dålig kontakt i mitt fall, då jag behan

Det är ju jättemärkligt! OK om man hade dålig kontakt och inte fick nån kurva alls... men här blir det ju ändå en ganska fin kurva som dock måste vara fel :@

Malin och Anna,

Det är pulsbandets kontakter som strular lite! Prova att släppa på pulsbandet aningen, det funkar för mig. det verkar som att det drar lite mycket i kontakterna om man spänner bandet förhårt, vilket orsakar konstig pulskurva!!

Jag har meckat med inställningarna, men jag får nog göra markeringar på bandet och göra en liten utvärdering kanske. Jag hade en förmodan att det handlade om utetemperaturen ett tag.

Anna - jag har tänkt precis samma. Det är vanligare när det är kallt ute - eller?

Hm, jag har svårt att verkligen säga det. Jag skaffade den i Juli. Men i helgen funkade den utmärkt, och då var det 17 grader ute.

Jag tror att det är helt i sin ordning. Utan uppvärmning drar du iväg i rätt hög fart - då får man en pulstopp innan kroppen stabiliserat sig.

(Om jag nu har tolkat situationen rätt med uppvärmning osv)

Christer: men inte upp mot maxpuls. Mina pulstoppar är inte reella, jag får de även i början av långpass, och då är det ju långsamt som gäller rakt igenom. Det är något artificiellt, dålig kontakt eller andra spökfaktorer är inblandade.

Jag brukar få liknande pucklar oavsett om jag har Garmin eller Polar-apparaten på mig! Se tex min träning från idag! (Garmin 310XT)