Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelRäkna ut procent på stigning?
You need to log in to create posts and topics.

12

Annars kan man ju ta bussen till Oslo. Där finns det helt OK stigningar att leka en dag eller två i, bl.a. den här (Tryvannshöyden):
http://www.climbbybike.com/climb.asp?Col=Tryvannsh%F6yden&qryMountainID=7489

Annars kan man åka till Garpenberg utanför Hedemora - vi har en fin backe på 2km, stigning 150m ung. Det räcker bra att träna i också!

Från botten på gruvan och upp?

Nä, en backe som kallas Olshyttebacken - Postgirot gick faktiskt uppför där en av de sista gångerna det kördes.

Klevaliden går inte av hör hackor heller..

Det finns ett par trevliga backar på Hallandsåsen som tyvärr inte ingår i M6.
De är väl för tuffa för deltagarna i M6 så de kör bara Juniorbacken i Hasslöv.
Truedsfällan är inget för en vältränad tjej.

Apropå Oslo så åkte jag i april upp till masterna (TV, radio, mobil m m) (Tryvannshöyden) ett antal gånger på en halvtaskig hyrd mtb utan spd-pedaler, oftast från centrum och asfalten upp. Snöglopp ibland. Drygt 500 meter.

Det var profilen för stigningen uppför Tryvannshöyden jag länkade till tidigare.

Jo, jag tittade på länken, om jag fattade rätt så startar de ungefär i höjd med Majorstua eller lite högre upp (borde vara ca 100 m ö h) och kör bilvägen upp?

För er som bor i närheten av Gbg så har vi Hultebacken vid Landvettersjön.

http://www.lvg.nu/kartor/hultebacken.htm

12