Quote from Guest on 8 February 2009, 18:29Jag förstår inte men det verkar som jag gått in i en vägg.
De senaste passen jag kört har varit jättesega och jättejobbiga.
Jag är lite förvirrad över hur jag ska "underhålla" min löpning innan jag hoppar in på marathon.se upplägg för halvmaran.Tänkte
Jag förstår inte men det verkar som jag gått in i en vägg.
De senaste passen jag kört har varit jättesega och jättejobbiga.
Jag är lite förvirrad över hur jag ska "underhålla" min löpning innan jag hoppar in på marathon.se upplägg för halvmaran.
Tänkte
Quote from Catharina Brattlin on 8 February 2009, 18:39Marie, om jag får tycka nåt så tror jag att prio ett för Dig är att få in kontinuiteten i Din löpträning INNAN Du börjar ge Dig på intervaller och långpass. Det kan komma senare, när löpningen har blivit en del av Din vardag.
Tre löppass/vecka där Du spr
Marie, om jag får tycka nåt så tror jag att prio ett för Dig är att få in kontinuiteten i Din löpträning INNAN Du börjar ge Dig på intervaller och långpass. Det kan komma senare, när löpningen har blivit en del av Din vardag.
Tre löppass/vecka där Du spr
Quote from Urban Nilsson on 8 February 2009, 18:49Kunde inte ha skrivit det bättre själv 😉
Kunde inte ha skrivit det bättre själv 😉
Quote from Catharina Brattlin on 8 February 2009, 18:55Daniel, jag har lärt mig av en mästare! 😉
Daniel, jag har lärt mig av en mästare! 😉
Quote from Funbeat user on 8 February 2009, 19:41Håller med föregående talare. Kanske inte att Daniel är en mästare :-), men just att man först ska man hitta kontinuiteten i sin löpträning. Först därefter ska man blanda in intervaller och annat. Löpträning kräver tålamod!
Håller med föregående talare. Kanske inte att Daniel är en mästare :-), men just att man först ska man hitta kontinuiteten i sin löpträning. Först därefter ska man blanda in intervaller och annat. Löpträning kräver tålamod!
Quote from Funbeat user on 8 February 2009, 21:04Håller absolut med föregående talare. Först ska man väl kunna gå innan det blir dags för att springa. Dom nybörjare som jag har tränat och som sagt sig kunna springa ganska långt har jag ändå börjat med att jogga förhållandevis sakta å det längre å längre
Håller absolut med föregående talare. Först ska man väl kunna gå innan det blir dags för att springa. Dom nybörjare som jag har tränat och som sagt sig kunna springa ganska långt har jag ändå börjat med att jogga förhållandevis sakta å det längre å längre
Quote from Funbeat user on 9 February 2009, 07:52Men jag känner liksom mig inte som nybörjare längre. Fast det kanske jag är..
1 mil brukar inte vara några problem.Kör som ni säger, tidsmässigt. Men kommer nog köra 40 min. Helt enkelt köra som jag gjorde när det var ljust ute!! 🙂 Snart kan jag ju sp
Men jag känner liksom mig inte som nybörjare längre. Fast det kanske jag är..
1 mil brukar inte vara några problem.
Kör som ni säger, tidsmässigt. Men kommer nog köra 40 min. Helt enkelt köra som jag gjorde när det var ljust ute!! 🙂 Snart kan jag ju sp
Quote from Funbeat user on 9 February 2009, 09:18Tja har man svårt att hålla farten nere så kan man alltid köra lite maffetone inspirerat
dvs hålla pulsen under ca 180 - åldern (+- några slag)....
En skön sak med dom passen är att man är pigg och glad även efter pass som råkar bli över 15k 😀
Tja har man svårt att hålla farten nere så kan man alltid köra lite maffetone inspirerat
dvs hålla pulsen under ca 180 - åldern (+- några slag)....
En skön sak med dom passen är att man är pigg och glad även efter pass som råkar bli över 15k 😀