Quote from Guest on 12 February 2013, 11:59Våren närmar sig och det är dags att inse att man är fast i cykelträsket. Segelbåten åker eventuellt ut på blocket i vår även om det är fina cykelturer ut till dalarö/gålö genom skogen.
Så vad är det då jag ska köpa som första lite mer riktig cykel?
Me
Våren närmar sig och det är dags att inse att man är fast i cykelträsket. Segelbåten åker eventuellt ut på blocket i vår även om det är fina cykelturer ut till dalarö/gålö genom skogen.
Så vad är det då jag ska köpa som första lite mer riktig cykel?
Me
Quote from Mattias Johansson on 12 February 2013, 12:09Jag är smålänning och räknar racersäsong från mitten av mars till september ut. Oktober efter lust. Dock så länge det är barmark så går det utmärkt att cykla. Har flertal ggr haft ute racern i december/janauari.
När det gäller grus så går det att cykla p
Jag är smålänning och räknar racersäsong från mitten av mars till september ut. Oktober efter lust. Dock så länge det är barmark så går det utmärkt att cykla. Har flertal ggr haft ute racern i december/janauari.
När det gäller grus så går det att cykla p
Quote from Funbeat user on 12 February 2013, 12:31Det är inga problem med grusväg och räser. Det är i stort sett samma komponenter gällande växlar, bromsar kan det sklilja en del (skivbroms).
Är du känlig för skvätt och vill ha skärmar är cx att föredra.
Jag kör räser, har 1,5 km grusväg innan jag komm
Det är inga problem med grusväg och räser. Det är i stort sett samma komponenter gällande växlar, bromsar kan det sklilja en del (skivbroms).
Är du känlig för skvätt och vill ha skärmar är cx att föredra.
Jag kör räser, har 1,5 km grusväg innan jag komm
Quote from Funbeat user on 12 February 2013, 13:32Om jag bara hade fått ha en enda cykel hade jag valt en cross. Nu på vintern går den med dubbdäck och skärmar. Resten av året på crossdäck, när jag vill ta en tur på blandade vägar. I höstas när jag trodde att racersäsongen var över och min racer var helt
Om jag bara hade fått ha en enda cykel hade jag valt en cross. Nu på vintern går den med dubbdäck och skärmar. Resten av året på crossdäck, när jag vill ta en tur på blandade vägar. I höstas när jag trodde att racersäsongen var över och min racer var helt
Quote from Rasmus Olsson on 12 February 2013, 13:36+1 på att cx är den ultimata kamraten om det bara ska ägas en cykel. (säger han med sju cyklar... eller är det åtta?)
+1 på att cx är den ultimata kamraten om det bara ska ägas en cykel. (säger han med sju cyklar... eller är det åtta?)
Quote from Funbeat user on 12 February 2013, 14:44CX funkar ju som sagt året runt, även på vintern med dubbdäck.
Själv har jag en s.k. komfortracer som funkar nästan lika bra på på grusvägar som på VR (fast helst med olika däcktryck då):
http://www.cykloteket.se/specialized-roubaix-elite-racercykel/1795
CX funkar ju som sagt året runt, även på vintern med dubbdäck.
Själv har jag en s.k. komfortracer som funkar nästan lika bra på på grusvägar som på VR (fast helst med olika däcktryck då):
http://www.cykloteket.se/specialized-roubaix-elite-racercykel/1795
Quote from Mattias Ragnehed on 12 February 2013, 14:44Får jag bara äga en cykel så blir det en CX för mig också men då blir det en riktigt dyr sådan.
Får jag bara äga en cykel så blir det en CX för mig också men då blir det en riktigt dyr sådan.
Quote from Mattias Johansson on 12 February 2013, 14:54Vad är en komfortracer?
Vad är en komfortracer?
Quote from Elias Engqvist on 12 February 2013, 15:06BILD:http://www.smagarde.nu/itempics/125/4738/A-Kvalite%20H%2009%20024.jpg
BILD:http://www.smagarde.nu/itempics/125/4738/A-Kvalite%20H%2009%20024.jpg
Quote from Funbeat user on 12 February 2013, 16:03TOUR har investerat i nytt pendlarök.
TOUR har investerat i nytt pendlarök.