Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelSLOTTSRUNDAN 2010
You need to log in to create posts and topics.

Är lite inne på att cykla på söndagen istället. Solskenscyklist som man är.

Försökte ställa en objektiv fråga då väderprognosen ser ganska tråkig ut...15 mm regn (ganska mycket) och 10 m/s.

Min fråga var egentligen om det finns någon inplanerad reservdag eller om loppet går ändå? Jag kan tänka mig att cykla på söndagen istället

Om jag inte minns fel från de senaste två åren så innebär Slottsrundan blåst och kyla, dvs sandblästring och köldskador, men inte att det ska regna. Alltid trevligt med nya inslag.

Ha så skoj.

Linus: Nope, jag vågar inte ta ut din fina cykel i det här vädret 😉

20 - 25 tappra dök upp i regnet - jag stannade hemma med mitt nyopererade knä och tänkte: "Fan - hur kunde det bli så fel med vädret....!" Men, men - vi tar oss väl en sväng nästa år i sol och medvind istället. Till dess är det naturligtvis fritt fram att

Hejsan,

Hörde talas om detta förnämliga arrangemang när jag cyklade Husiesvängen förra året (ett annat trevligt arrangemang) och tänkte att katten, det får jag inte missa nästa år.

Kommer ni att trampa denna trevliga runda i år (2011) också?

/Markus