Quote from Guest on 25 October 2012, 10:41Super Brevet Scandinavia är ett brevetlopp med start i Fredrikshamn i Danmark och målgång i Kristiansand i Norge. Sträckningen är inte fastlagd ännu.
Super Brevet Scandinavia är ett brevetlopp med start i Fredrikshamn i Danmark och målgång i Kristiansand i Norge. Sträckningen är inte fastlagd ännu.
Quote from Funbeat user on 25 October 2012, 10:51Någon idé om hur lång sträckan blir? Det går ju inte att cykla hela vägen eftersom man inte får cykla över bron Kbh-Malmö. Kortaste vägen är till Hirtshals och sedan färja till Kristiansand, men då blir det ju bara runt 5 mil, vilket verkar på tok för kor
Någon idé om hur lång sträckan blir? Det går ju inte att cykla hela vägen eftersom man inte får cykla över bron Kbh-Malmö. Kortaste vägen är till Hirtshals och sedan färja till Kristiansand, men då blir det ju bara runt 5 mil, vilket verkar på tok för kor
Quote from Funbeat user on 25 October 2012, 13:32En snabb googling leder til denna hemsida:
http://www.superbrevetscandinavia.dk/
Det är färja Helsingör-Helsingborg som gäller. Sen cyklas det genom Sverige och Norge till slutstation Kristiansand. 120 mil på max 90 timmar.
Jag har inte kört själv men
En snabb googling leder til denna hemsida:
http://www.superbrevetscandinavia.dk/
Det är färja Helsingör-Helsingborg som gäller. Sen cyklas det genom Sverige och Norge till slutstation Kristiansand. 120 mil på max 90 timmar.
Jag har inte kört själv men
Quote from Funbeat user on 25 October 2012, 13:36Smart upplägg där det finns en färja som tar 3:15 mellan målet i Kristiansand och starten i Danmark. Sen är det ju en bit kvar tillbaks till Sverige om man ska åt det hållet.
Smart upplägg där det finns en färja som tar 3:15 mellan målet i Kristiansand och starten i Danmark. Sen är det ju en bit kvar tillbaks till Sverige om man ska åt det hållet.
Quote from Funbeat user on 25 October 2012, 13:44Vá? Det är väl vanlig randonée, stämpling på i förvägt utvalda orter inom givna time-slots. Någon färja mellan Hirtshals och Kristansand är aldrig inblandad överhuvudtaget.
Att målet är i Kristiansand är ett issue. Det är alltid ett issue när start - och
Vá? Det är väl vanlig randonée, stämpling på i förvägt utvalda orter inom givna time-slots. Någon färja mellan Hirtshals och Kristansand är aldrig inblandad överhuvudtaget.
Att målet är i Kristiansand är ett issue. Det är alltid ett issue när start - och
Quote from Funbeat user on 25 October 2012, 15:09Jag menar att lopp som går från A till B tenderar att vara krångliga logistiskt, speciellt om man har tagit sig 120 mil mellan dem. Att det är så förhållandevis kort mellan start och mål och att det dessutom finns en färja där - det är smarta i det här up
Jag menar att lopp som går från A till B tenderar att vara krångliga logistiskt, speciellt om man har tagit sig 120 mil mellan dem. Att det är så förhållandevis kort mellan start och mål och att det dessutom finns en färja där - det är smarta i det här up
Quote from Funbeat user on 25 October 2012, 15:46Aha - du menade så 🙂
Ja det är en onödigt lång omväg om du frågar mig 😉
Aha - du menade så 🙂
Ja det är en onödigt lång omväg om du frågar mig 😉
Quote from Funbeat user on 25 October 2012, 15:49Sen är det bara någon mil från Hirtshals till hjörring och därifrån går tåg till köpenhamn/malmö. Behövs faktiskt ingen bil alls 🙂
Blir nog inget för min del nästa år, men låter som ett riktigt bra alternativ till PBP 🙂
Som det ser ut på tidigare kart
Sen är det bara någon mil från Hirtshals till hjörring och därifrån går tåg till köpenhamn/malmö. Behövs faktiskt ingen bil alls 🙂
Blir nog inget för min del nästa år, men låter som ett riktigt bra alternativ till PBP 🙂
Som det ser ut på tidigare kart
Quote from Funbeat user on 25 October 2012, 16:19Hmm, finns det någon bil/lastbil som tar eventuell packning från A till B? Det är ju lite bökigt att åka från t.ex. Stockholm ner till A, lämna vanliga kläder och cykelväska mm, cykla till B för att på något sätt ta sig tillbaka till A för att hämta upp s
Hmm, finns det någon bil/lastbil som tar eventuell packning från A till B? Det är ju lite bökigt att åka från t.ex. Stockholm ner till A, lämna vanliga kläder och cykelväska mm, cykla till B för att på något sätt ta sig tillbaka till A för att hämta upp s
Quote from Funbeat user on 25 October 2012, 17:32Den listige ställer bilen i Lerdiket och tar båten till Fredrikshamn.
Den listige ställer bilen i Lerdiket och tar båten till Fredrikshamn.