Quote from Guest on 1 April 2008, 12:18Ska köpa tävlingshjul. Till Min Quintana Roo Kilo (Shimanokomponenter). Vill kunna använda dem på tävlingar med både drafting och utan (det gör att det inte får vara disk och att de inte får vara djupare än 50mm). Någon som har ett förslag? Begagnade? Nya
Ska köpa tävlingshjul. Till Min Quintana Roo Kilo (Shimanokomponenter). Vill kunna använda dem på tävlingar med både drafting och utan (det gör att det inte får vara disk och att de inte får vara djupare än 50mm). Någon som har ett förslag? Begagnade? Nya
Quote from Berit Bengtson on 1 April 2008, 12:28Om det är dyra kolfiberhjul du tänkt köpa så är väl Zipp ett alternativ?
De delar ju det berömda aeropatentet med Hed.Om du skall tävla i linjelopp med hjulen så måste de vara UCI-godkända, det finns en lista över godkända hjul som ngn annan kanske har
Om det är dyra kolfiberhjul du tänkt köpa så är väl Zipp ett alternativ?
De delar ju det berömda aeropatentet med Hed.
Om du skall tävla i linjelopp med hjulen så måste de vara UCI-godkända, det finns en lista över godkända hjul som ngn annan kanske har
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 12:40Det är ju egentligen "bara" triathlontävlingar jag tänkte köra så då är det inte så mycket regler gällande hjulen... Funderat lite på några HED-hjul, eller kanske Zipp 303.
Om jag förstår det hela rätt så är det alltså "bara" att byra kassett på hjulet?
Det är ju egentligen "bara" triathlontävlingar jag tänkte köra så då är det inte så mycket regler gällande hjulen... Funderat lite på några HED-hjul, eller kanske Zipp 303.
Om jag förstår det hela rätt så är det alltså "bara" att byra kassett på hjulet?
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 13:06HED alps hjul kanske ?
HED alps hjul kanske ?
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 13:28Om du vill ha hjälp med bytet sen så finns det ju en viss cykelklubb som har mekkvällar där man kan få hjälp med allt möjligt av erfarna mekar-nissar :D.
Om du vill ha hjälp med bytet sen så finns det ju en viss cykelklubb som har mekkvällar där man kan få hjälp med allt möjligt av erfarna mekar-nissar :D.
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 13:57Den klubben lyser ingen närvaro i mina trakter!
Den klubben lyser ingen närvaro i mina trakter!
Quote from Elias Engqvist on 1 April 2008, 15:39Då vi ändå pratar om sånt (borde det här inte ha legat i triathlon-gruppen?)
Nån som vet nåt om Renn 575-hjul? Verkar ju bara bra pris - men är dom prisvärda?
http://www.rennmultisport.com/~rennmem/store/commerce.cgi?product=575a
Då vi ändå pratar om sånt (borde det här inte ha legat i triathlon-gruppen?)
Nån som vet nåt om Renn 575-hjul? Verkar ju bara bra pris - men är dom prisvärda?
http://www.rennmultisport.com/~rennmem/store/commerce.cgi?product=575a
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 15:53Har tvåi triathlon klubben som kör på renn discar, och de är mycket nöjda.
Ser ju rätt balla ut också.
Har tvåi triathlon klubben som kör på renn discar, och de är mycket nöjda.
Ser ju rätt balla ut också.
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 15:54Vem mer än Erik?
Vem mer än Erik?
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 16:07Endre har väll ett sånt också
Endre har väll ett sånt också