Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelTävlingshjul!?
You need to log in to create posts and topics.

Ok, kan tänka mig att Erik fått idén att köpa ett därifrån då 🙂

Niklas Jakobsson undrade:
> Om jag förstår det hela rätt så är det alltså "bara" att byra kassett på hjulet?
Ja
> är det svårt att göra det på egen hand?
Nej

Det behövs en kassettavdragare (för HG-kassett) och en kedjepiska, som används som mothåll.
Avd

Hehe.. ja de köpte nog tillsammans.. men när jag skulle beställa från usa, så sa det att de hade slutat skicka utanför usa.

Håkan, vad är det som är dåligt med avdragaren från Biltema?

materialkvaliten.

> Hjulen behöver iofs bara vara godkända om det blir koll, vilket det tydligen inte är särskilt ofta, men vågar du chansa?

Det finns en hel del kommissarier som har rätt bra koll på det. Det råkar dessutom vara den utrustningsdetalj som är i princip enkl

Tom jag har lärt mig byta kassett, Niklas. Så det kan du lära dig 🙂 Klart du ska ha Zipp 404. Jag har eventuellt ett par till salu 😉

Torbjörn: Ska du byta till Lew? 🙂

Håkan, ah, de är troligtvis ojämna i kvaliteten då: har nämligen en egen därifrån och har inte haft några problem 🙂

Ojämnhet låter troligt, eller så har Biltema bytt leverantör.
De köper säkert enbart från den billigaste leverantören.

Att ta med sig ett hjul och stå vid cykelpryl-hyllan och prova sig fram till en passande avdragare verkar lite.......