Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

12

Vad har ni för taktik under tävling?
Bryr ni er om er pulszon?

Bara undrar som totalt ovetande.

Jag försöker vara med i tävlingen och komma först över mållinjen.

Först och främst: Släpp aldrig rulllen.

Du får snart ett bra svar av Fp. David P.

Edit: Jäklar vad snabb han var nu igen

Pulszoner har jag möjligtvis kol på när jag tränar. Men å andra sodan är det väl inte bra att pulsen sticker iväg för högt under tävling, då tar orken slut snabbt.

Men annars som Håkan säger, tappa inte rullen!

haha

Många kör på puls. Jag kör på känsla och på att aldrig släppa rullen. Känner man till bansträckningen så vet man när utbrytningar kan tänkas gå. Då gäller det att positionera sig långt fram innan dessa partier om man vill vara med.

Har svårt att tänka mig att nån som tävlar på linjelopp har så mycket möjlighet att köra efter puls mer än uppför.

Susse: Är det så att det är motionslopp du tänker på?

Tappa aldrig rullen! Var beredd på att tempot i tävlingen/klungan kan liknas vid ett intervallpass, dvs ryckigt med tempoökningar och lite lungnare stunder om vartannat. Men vad du än gör, tappa aldrig rullen.

Hej,

Jag håller med föregående skribenter om att se till att hålla rulle. Det är viktigare än att titta på pulsen. Men jag vill tillägga ett par saker.

Dels att i de lopp som jag kört har det nästa alltid varit ett uppskruvat tempo i början som succesi

Kan man vinna då?

12