Quote from Guest on 20 October 2014, 21:55Har sökt runt på Internet men inte hittat svar: finns någon "regel" på hur brett/smalt det bör vara mellan själva pinnarna samt armstöden/padsen?
Har ofta träningsvärk i axlarna, har tidigare utgått från att det berott på ansträngning av axlar vid simmand
Har sökt runt på Internet men inte hittat svar: finns någon "regel" på hur brett/smalt det bör vara mellan själva pinnarna samt armstöden/padsen?
Har ofta träningsvärk i axlarna, har tidigare utgått från att det berott på ansträngning av axlar vid simmand
Quote from Funbeat user on 20 October 2014, 22:05Jag har fått sära på pinnarna till max och ändå kan det spänna bra i just axlar, det känns som man inte kommer tillräckligt långt ner med överkroppen, man har armarna under bröstkorgen sas och det bryter, axlarna får bära upp mycket vikt. Formen på styret
Jag har fått sära på pinnarna till max och ändå kan det spänna bra i just axlar, det känns som man inte kommer tillräckligt långt ner med överkroppen, man har armarna under bröstkorgen sas och det bryter, axlarna får bära upp mycket vikt. Formen på styret
Quote from Funbeat user on 20 October 2014, 23:04Läste en test på Bikeradar där man i vindtunnel kommit fram till att det beror på hur stor man är. För cyklister upp till strax under 180 cm var det fördelaktigast att ha armarna o padsen så smalt som möjligt. Men för större/längre cyklister kunde det var
Läste en test på Bikeradar där man i vindtunnel kommit fram till att det beror på hur stor man är. För cyklister upp till strax under 180 cm var det fördelaktigast att ha armarna o padsen så smalt som möjligt. Men för större/längre cyklister kunde det var
Quote from Funbeat user on 21 October 2014, 10:10Jag är väldigt stel i axlarna (blev kallad "marmoraxel" av en simtränare) och upptäckte att om jag hade en mittemellan inställning på en IM fick jag så ont i axlar/nacke att jag inte orkade ligga i bågen mer än 5-6 mil. Jag flyttade isär så långt det gick
Jag är väldigt stel i axlarna (blev kallad "marmoraxel" av en simtränare) och upptäckte att om jag hade en mittemellan inställning på en IM fick jag så ont i axlar/nacke att jag inte orkade ligga i bågen mer än 5-6 mil. Jag flyttade isär så långt det gick
Quote from Funbeat user on 21 October 2014, 15:57Jag är 2m lång och har ungefär 1dm mellan pinnarna. Känns så bekvämt som man kan förvänta sig att en IM-cykling är... 😉
Jag är 2m lång och har ungefär 1dm mellan pinnarna. Känns så bekvämt som man kan förvänta sig att en IM-cykling är... 😉
Quote from Funbeat user on 21 October 2014, 17:07Jörgen, distansen mellan padsen då?
Jörgen, distansen mellan padsen då?
Quote from Funbeat user on 21 October 2014, 18:52Anders prova att höja styret vilket borde ge dig en bekvämare ställning. Alt boka en tid för en bikefit. Jag tror inte avståndet mellan padsen har så stor betydelse för det problem du beskriver men större avstånd gör det lättare att andas.
Anders prova att höja styret vilket borde ge dig en bekvämare ställning. Alt boka en tid för en bikefit. Jag tror inte avståndet mellan padsen har så stor betydelse för det problem du beskriver men större avstånd gör det lättare att andas.
Quote from Funbeat user on 21 October 2014, 19:33Frågan handlar väl om att vi är olika i kroppen. Jag har alltså väldigt svårt att hålla mina underarmar parallella smalare än mina bröstvårtor. Går jag närmare så är det minst sagt oskönt i axlarna. Ska försöka stretcha och se om det blir bättre.
Men jag
Frågan handlar väl om att vi är olika i kroppen. Jag har alltså väldigt svårt att hålla mina underarmar parallella smalare än mina bröstvårtor. Går jag närmare så är det minst sagt oskönt i axlarna. Ska försöka stretcha och se om det blir bättre.
Men jag
Quote from Funbeat user on 21 October 2014, 19:37Och tipset att höja styret: det känns tvärs om, som om att det skulle vara skönare med lägre styre o längre styrstam.
Bikefit hos riktigt proffs får ske nästa säsong.
Och tipset att höja styret: det känns tvärs om, som om att det skulle vara skönare med lägre styre o längre styrstam.
Bikefit hos riktigt proffs får ske nästa säsong.
Quote from Funbeat user on 21 October 2014, 20:48Bikefit är förstås det bästa????. Lägre styre mer aero men också tuffare för kroppen. Högre mindre aero men snällare????.
Bikefit är förstås det bästa????. Lägre styre mer aero men också tuffare för kroppen. Högre mindre aero men snällare????.