Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningBricanyl or not to bricanyl
You need to log in to create posts and topics.

Ska väl höra med läkaren egentligen men, men
Tar jag ett sug på bricanylen före träning så slipper jag besvären med astma och passet känns både lättare och roligare. Jag kan springa längre och snabbare.
Jag kan klara mig utan men får då hålla igen mer. In

Om du har astma och blivit ordinerad medicin, ta den.

Vad är det som kan vara osunt med Bricanyl vid löpträning? Man skulle ju kunna tänka sig att det är minst lika osunt att pressa sig utan medicinen.

Jag fick själv Bricanyl utskrivet förra allergisäsongen men använde den inte så ofta, men funderar nu på

Enligt FASS listas hjärtklappning som en "vanlig" biverkning. Vanlig i betydelsen att det drabbar mer än 1% av nyttjarna vid normal dos. Om inte annat så kan det vara bra att veta om det när man motionerar.

Jag har själv astma och tänker inte ens tanken att INTE ta den! Känns som om alternativet, svårare att andas etc frestar på både hjärta och annat....så mitt tips TA DEN är absolut inte farligt :-).

jag tar numera ALLTID min bricanyl före passet. Har dessutom märkt att jag mår bättre under passet om jag tar den en liten stund innan jag ska springa.
Utan Bricanylen så är det en chansning... ibland går det bra och ibland inte.

Det var nog det här med hjärtklappningen som spökade i min hjärna.
När jag var ung och spelade boll var det läkarens rekommendation att ta bricanylen före.
Biverkningarr som hjärtklappning eller darrighet har jag endast upplevt med 5-7 doser.