Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Hej

Jag är på jakt efter mina första trailskor men vet inte vad jag ska köpa. Jag har i princip inte sprungit terräng överhuvudtaget så det blir nytt. I övrigt så blir det några mil i veckan.

Är det något speciellt jag behöve rtänka på?

Finns det trail

Vilken typ av terräng ska du springa? Stigar, fjäll, orientering, myr, lidingöloppsautobahn, elljusspår?

Hej

Gissningsvis är det stigar samt eventuellt fjäll

Salomon Speedcross eller något liknande.

Vad har du kört för skor på asfalt?

Jag är själv lite sugen på dom här
http://www.inov-8.com/New/Global/Product-View-Trailroc-245.html

m vi pratar generella termer så är ju behovet av pronationsstöd och dämpning mycket mindre i terräng och istället för att fokusera på mellansulan så kan man fokusera på yttersulan och greppet. Men sen är ju det en sanning med modifikation. Om du t.ex. tyc

Finns det några trailskor som är lite allround och lämpar sig både för löpning på skogsstigar och t.ex. vandring efter leder osv?

Jag gick c:a 25km om dan i en vecka i somras i karpaterna i mina Salomon Speedcross (som jag också sprungit BAMM i) tex. Så det tycker jag man kan göra med de flesta trail-skor!

Om du har storlek 9 UK har jag ett flertal par skor som blivit för små för mig, verkar som fötterna växt av all löpning, har storlek 10 nu i alla skor 🙂

Modellerna är:

Inov-8 Baregrip 200 (grymt grepp 0 dämpning)
http://www.inov-8.com/New/Global/Produc