Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningUpplägg för att öka farten?
You need to log in to create posts and topics.

Hej!
Halkar lätt in i något slags bekvämlighetstempo på ca 6 min/km när jag är ute och springer, oavsett om rundan är 5, 7 eller 10 km.

Någon som har tips/länk på upplägg för att bli snabbare?

Klarade 5 km på dryga 26 min förra sommaren (tävling) men h

Det absolut bästa är att leta upp nåt gäng som tränar och hjälpas åt att träna tex intervaller och fartlek - mycket enklare om man är flera!

I en inte alltför liten stad finns det oftast möjligheter!
Var bor du?

Om du kör samma runda flera gånger så kan du tävla mot dig själv och alltid se till att förbättra din tid på rundan.

@Anna

Har du tillgång till en pulsklocka?

För mig handlar det om att planera träningen och passen, dvs bestämma innan vilken typ av pass och i vilket tempo jag ska springa. En pulsklocka hjälpte mig att komma igång; nu har jättebra koll på vilket tempo jag har och jag kan bestämma ett tempo innan

Anna, jag skulle testa att köra några kortare intervaller nån gång i veckan, tex 6x200m med någon minuts vila emellan för att vänja kroppen vid lite högre fart. Testa ett par sådana pass under några veckor och se vad som händer.

Gör ett av passen till fartlek - lite mindre "dramatiskt" än ett regelrätt intervallpass. Endast fantasin (och orken...) sätter gränserna för uppläggen.

Ett exempel: när du sprungit dig varm ett par kilometer börjar du att öka farten successivt tills du