Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Hej,

Jag bor på södermalm och har inte direkt koll på Stockholm (är fortfarande rätt ny i stan). Jag vill gärna springa lite intervaller på en löpbana någonstans. Är det okej att köra på eget initiativ på idrottsplatserna runt om i stan? Typ Zinken?

Var

De allra flesta idrottsanläggningarna i Stockholm är öppna för allmänheten när det inte pågår något evenemang, så det är bara att knata in. Zinken funkar bra, men tänk på att varvet är 360 meter (tror jag).

Lite längre än 360 är det allt, 370-380 ungefär. Jag springer där på lunchen ibland, och det har aldrig varit något problem.

Stockholm Stadion är oftast öppet ...

Om du kan tänka dig att avstå löparbanor funkar Norra Hammarbyhamnen bra. Platt och rakt. Sträckan mellan Sjöstadsbåten och Skanstull är 1 km och kan självklart delas upp i mindre delar för kortare intervaller. Se upp för cyklister bara.

Tack för tipsen! Kajen från skanstull känns schysst. Ska testa i veckan!

Helloj, mitt kontor har flyttat till Zinken, är det okej att man tränar på IP där på dagtid? Såg att nån av er tränade där på lunchen, gör ni det även under skolterminen (inlägget var från i somras).

Är inga problem att träna på Zinken även under terminerna, har samsats med skolklasser flera ggr utan problem.

Härligt att höra. Då ska jag inviga den i veckan. =)