Quote from Guest on 17 April 2012, 09:58Hej,
Vet inte om det är bäst att posta i löp- eller matforumet men jag testar här 🙂Jag undrar hur viktigt det är att äta någonting efter att man joggat på kvällen, om man ätit bra resten av dagen.
Jag brukar äta middag runt sju och efter det någon gång
Hej,
Vet inte om det är bäst att posta i löp- eller matforumet men jag testar här 🙂
Jag undrar hur viktigt det är att äta någonting efter att man joggat på kvällen, om man ätit bra resten av dagen.
Jag brukar äta middag runt sju och efter det någon gång
Quote from Funbeat user on 17 April 2012, 10:08Om du skall träna på morgonen/förmiddagen dagen efter, så tycker jag du skall äta något efter träningen. Annars kan du nog låta bli, eftersom du inte trivs med det.
Själv föredrar jag att äta en stor måltid efter träningen om möjligt, men det är jag det.
Om du skall träna på morgonen/förmiddagen dagen efter, så tycker jag du skall äta något efter träningen. Annars kan du nog låta bli, eftersom du inte trivs med det.
Själv föredrar jag att äta en stor måltid efter träningen om möjligt, men det är jag det.
Quote from Funbeat user on 17 April 2012, 10:48jag tror du har svaret själv:
"Till saken hör att jag är inte hungrig när jag kommer hem och jag tycker inte om att gå och lägga mig mätt för då har jag svårt att somna och sover dåligt hela natten, så helst vill jag inte äta något på resten av kvällen."
jag tror du har svaret själv:
"Till saken hör att jag är inte hungrig när jag kommer hem och jag tycker inte om att gå och lägga mig mätt för då har jag svårt att somna och sover dåligt hela natten, så helst vill jag inte äta något på resten av kvällen."
Quote from Funbeat user on 17 April 2012, 10:53håller med, lyssna på kroppen. Jag måste äta efter ett kvällspass annars vaknar jag på natten...
håller med, lyssna på kroppen. Jag måste äta efter ett kvällspass annars vaknar jag på natten...
Quote from Funbeat user on 17 April 2012, 11:08Om du ni vill få i dig något även om kroppen inte vill så kommer man ganska långt med ett glas mjölk.
Om du ni vill få i dig något även om kroppen inte vill så kommer man ganska långt med ett glas mjölk.
Quote from Funbeat user on 17 April 2012, 11:09Du kan nog lugnt skippa mat efter passet. Har du dessutom ätit middag så pass nyligen så finns det ju osmält föda kvar i systemet (magsäck och tarmar) som fortsätter ge dig energi och borde fungera för återfyllnad av glykogendepåer spm är det primära skäl
Du kan nog lugnt skippa mat efter passet. Har du dessutom ätit middag så pass nyligen så finns det ju osmält föda kvar i systemet (magsäck och tarmar) som fortsätter ge dig energi och borde fungera för återfyllnad av glykogendepåer spm är det primära skäl
Quote from Funbeat user on 17 April 2012, 12:38Om du har svårt att äta något så se till att dricka något. Någon föreslog att glas mjölk, och det är inte helt fel. Kanske kan du få i dig en halv banan till det, eller så kan du ju pröva någon återhämtningsdryck.
För återhämtning av muskler och förebygga
Om du har svårt att äta något så se till att dricka något. Någon föreslog att glas mjölk, och det är inte helt fel. Kanske kan du få i dig en halv banan till det, eller så kan du ju pröva någon återhämtningsdryck.
För återhämtning av muskler och förebygga
Quote from Elias Engqvist on 17 April 2012, 14:01Vakna mitt i natten och vara hungrig gillar inte jag och det kan hända om jag slarvar med kvällsmaten - speciellt då jag tränat hårt!
Vakna mitt i natten och vara hungrig gillar inte jag och det kan hända om jag slarvar med kvällsmaten - speciellt då jag tränat hårt!
Quote from Funbeat user on 17 April 2012, 14:29Hände mig igår natt, körde crosstrainer innan läggdags och glömde käka. Vaknade kl 02, mådde lite dåligt så jag gick upp och käkade en portion havregrynsgröt.
Hände mig igår natt, körde crosstrainer innan läggdags och glömde käka. Vaknade kl 02, mådde lite dåligt så jag gick upp och käkade en portion havregrynsgröt.
Quote from Elias Engqvist on 17 April 2012, 14:51+BILD:http://www.funbeat.se/_images/smiley/045.gif