Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningAtt tävla rätt ofta
You need to log in to create posts and topics.

12

Det där med A- och B-tävlingar var ju finurligt. Jag tänker nog så fast inte i så organiserad form. C-tävlingar kan jag nog också avstå ifrån.

Anledningen till att man tävlar? Finns väl massor av anledningar. Jag skulle nog knappast göra det om jag inte

Tack Niklas!

Det sättet jag nämner i boken är ett sätt. Själv tävlar jag när jag känner för att tävla. Det har hänt att jag spontananmält mig dagar när jag känt att jag inte klarar av att pressa mig på träning och tar det just som träningspass då. Tyvär

Jag har fokus på triathlon, men tävlar inom många olika sporter (triathlon, simning, cykel, löpning, orientering, multisport, längdskidor, men även andra...).

Normalt blir det 15-20 tävlingar/år, men förra sommaren tävlade jag nästan 2 gånger/vecka.

Av

Jag har nog aldrig spaltat upp det så där med A- och B-tävlingar osv i tanken, men rent praktiskt har jag det. Tycker mindre viktiga lopp/tävlingar blir en kul grej, ett tillfälle att testa utrustning, organiserat långpass där man inte själv behöver tänka

Gillar också upplägget i A/B/C-tävlingar. Jag tycker det är kul med loppen även om jag aldrig vinner. För mig är loppen bra mål för löpningen och ger inspiration till mer målinriktad träning.
Utan en anmälan till något längre lopp framåt i tiden har jag

Jag ställer ofta och gärna upp i tävlingar. Under senaste 12-månadersperioden har jag sprungit 19 lopp (alltså riktiga tävlingar med organisation, uppmätt bana och tidtagning). 12 av dessa var marathon eller längre, alltså ett långpass i månaden vilket kä

@Daniel: Jag sade inget om varför andra tävlar. Jag sade något om varför jag själv inte tävlar.

Det finns de som springer 40+ marathon/år utan att bli skadade. (t+)
Snarare därför har väl varit deras svar.

Själv fullföljde jag en gång 5 marathon på 8 dagar. Den sista innebar årsbästa.

12