Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningBarn och löpning
You need to log in to create posts and topics.

12

Jag har en dotter som snart fyller 12 år. Hon springer 1-2 gånger i veckan. Det brukar bli 3-4 km varje gång. Sällan maxar hon. Sakta men säkert har hon ökat distansen på de barntävlingar hon ställt upp i från att ha börjat med de som är under 1 km till a

Låt henne träna precis så mycket hon vill själv. Barn orkar mycket mer än vi tror. Min yngsta grabb tränade hockey och det var riktigt hård träning. Det enda viktiga är att det ska vara roligt.

Mina erfarenheter av löpning är väldigt begränsade men jag trodde nog att det skulle vara ok även för barn att lägga in kvalitetsträning. De som spelar tex fotboll i en förening med ambitioner på att få fram riktigt bra spelare kör ju tidvis rätt hård och

Ja, tror också det är helt OK med kvalitetsträning för barn. Man ska bara komma ihåg att det är viktigare för dem att ha roligt än för oss som kan motivera oss på andra sätt.

(Stödjer mitt resonemang på att jag har tränat barn i 17 år i judo)

Lägg in backe o terräng som intervall och låt tiden ha sin gång med vad hon vill.

Vielen dank David. Dina råd är alltid värdefulla.

Nu vet jag ju inte mycket om hur barn bör träna men jag kan tänka mig att intervaller kan bli fartlek istället och därmed bli lite lekfullare, det kanske uppfattas som roligare.

Ja, kanske. Det kan vara så att hon uppskattar intervaller bättre eftersom hon helst vill springa ensam och gärna vill veta innan hur långt hon ska springa och om hon ska dra på eller inte.

Jag ska höra med henne om hon kan tänka sig sällskap ibland ann

Bättre att få henne att trycka på uppför i mer kuperad terräng och därigenom förbättra hennes självförtroende o självkännedom.

Har det betydelse om det är asfalt eller i skogen? Vi bor några km från skogen så dit får vi cykla med henne. Springer hon hemifrån så är det asfalt som gäller. Det går att hitta kuperade slingor både hemmavid och i skogen.

12