Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelDe svenska bergen, var finns de?
You need to log in to create posts and topics.

En liten nätt cyklist som jag när inga drömmar om att bli världsbäst på tempo, men inbillar sig att tourens bergsetapper är designade med hans lekamen i åtanke. Med sådana vanföreställningar är det tämligen misslyckat att ha förlagt sitt boende till Uppsa

Leta i Norge istället om du inte vill åka till Frankrike, Italien, Schweiz, Spanien eller Österrike. I Sverige är det rätt ont om vägar där bergen finns.

Göran, jag o Jonas ska köra Styrkepröven, kan vara nåt för dig!

Uppsala är väl näst tland o Öland kanske sämsta stället i Sverige om man gillar backar?

Hej Göran.

Ja i det avseendet bor du i helt fel del av landet.

Men inte behöver du ta dig så där väldans långt inte. Det räcker mer än väl att du tar dig till Dalarna eller Värmland.

I värmland har du ett antal trevliga lopp som har lite motlut i allaf

Sälen har en hyfsad förbi Högfjällshotellet.

Hej David.

Ja den är inte bara hyfsad

Starar man i Sälen och kör upp mot Tandådalen (V71) Via "Högfjället" mm å så tar man Höger mot "Stöten" (Inte in i Norge och vingla) å så kör vidare mot väg 297. Där tar man åter höger ner mot Sälen. Ja då så får

"Backen" är cirka en mil.

Serpentinvägen uppför Södra Berget i Sundsvall är rätt OK att köra några gånger...
240 höjdmeter på 3,6 km. Snittet blir bara 7 %, men några delar ligger på ca 23 %.

Fredrik, Norge låter bra. Några mer exakta platser som nån kan tipsa om?

Andrew, det vore jätteroligt att haka på, tror det var det som Jonas nämnde nåt om. Tror jag skulle gilla det. När är det?

Anders, Uppsala är ett offer för inlandsisen - en förhist