Quote from Camilla Höög on 19 December 2010, 13:19Vad menar du med "deras" sajt? Du står ju bakom GPSlogik eller har du slutat där?
Om du inte har slutat där så är det ett väldigt dåligt försök till smygreklam.
Vad menar du med "deras" sajt? Du står ju bakom GPSlogik eller har du slutat där?
Om du inte har slutat där så är det ett väldigt dåligt försök till smygreklam.
Quote from Funbeat user on 19 December 2010, 16:39Tja säljer han GPS sändare så lär han nog få besök av polisen rätt snart (kan man hoppas)
Dom är förbjudna i dom flesta länder
Tja säljer han GPS sändare så lär han nog få besök av polisen rätt snart (kan man hoppas)
Dom är förbjudna i dom flesta länder
Quote from Funbeat user on 22 December 2010, 14:23Min Garmin EDGE 500 hittar inte satteliterna så toksnabbt, men jag kan ju och andra sidan cykla när det regnar ute 😉
De flesta mobiler är ju inte kända för sin fuktbeständighet direkt
Min Garmin EDGE 500 hittar inte satteliterna så toksnabbt, men jag kan ju och andra sidan cykla när det regnar ute 😉
De flesta mobiler är ju inte kända för sin fuktbeständighet direkt
Quote from Funbeat user on 22 December 2010, 14:48Har testat flera appar på min första Android lur (hero). den bästa appen är Endomondo som tror jag var skapad för cyklisterna men funkar klockrent även för löpning. Jag kör den fortfarande dock numera på Desire. Träningspassen exporteras i tcx och föras i
Har testat flera appar på min första Android lur (hero). den bästa appen är Endomondo som tror jag var skapad för cyklisterna men funkar klockrent även för löpning. Jag kör den fortfarande dock numera på Desire. Träningspassen exporteras i tcx och föras i
Quote from Funbeat user on 10 March 2011, 13:51Jag lånar denna tråd lite. Jag behöver en ny cykeldator och har kikat lite på Polar 200 när jag upptäckte att allt jag egentligen behöver finns i appen från Cardio Trainer. Det som jag tycker är bäst i CT är att man kan se kilometertiderna plus att man nu
Jag lånar denna tråd lite. Jag behöver en ny cykeldator och har kikat lite på Polar 200 när jag upptäckte att allt jag egentligen behöver finns i appen från Cardio Trainer. Det som jag tycker är bäst i CT är att man kan se kilometertiderna plus att man nu
Quote from Funbeat user on 10 March 2011, 14:15Lars - jag vet att man kan exportera sina CardioTrainer-data till tex ett excel-ark. Funbeat stödjer sen att man importerar detta Excel-ark.
Problemet är bara att CardioTrainer-exporten inte lirar med Funbeat-exporten och man får modifera massa själv.
S
Lars - jag vet att man kan exportera sina CardioTrainer-data till tex ett excel-ark. Funbeat stödjer sen att man importerar detta Excel-ark.
Problemet är bara att CardioTrainer-exporten inte lirar med Funbeat-exporten och man får modifera massa själv.
S
Quote from Funbeat user on 10 March 2011, 14:21Ok, tack. Det hade varit så kul att få med kartor över turerna, men går det inte så går det inte.
En annan fråga, ni som har Iphone, hur funkar den Funbeatappen? Vad finns med? Är det bara tid och sträcka eller finns det mer? Jag har testat androidappen m
Ok, tack. Det hade varit så kul att få med kartor över turerna, men går det inte så går det inte.
En annan fråga, ni som har Iphone, hur funkar den Funbeatappen? Vad finns med? Är det bara tid och sträcka eller finns det mer? Jag har testat androidappen m
Quote from Camilla Höög on 10 March 2011, 14:24Du får nog skriva en applikation som konverterar exporterna till tcx-format.
Du får nog skriva en applikation som konverterar exporterna till tcx-format.
Quote from Funbeat user on 10 March 2011, 15:35Jag har en SE xperia x10 som jag kört med en del med sportyPal.
Trevlig app tycker jag bortsett från att den inte registrera sträckor över 6 mil.. var iofs ett halvår sen jag testade sist, har kanske kommit någon uppdatering nu.Batteriet höll 3 timmar
Jag har en SE xperia x10 som jag kört med en del med sportyPal.
Trevlig app tycker jag bortsett från att den inte registrera sträckor över 6 mil.. var iofs ett halvår sen jag testade sist, har kanske kommit någon uppdatering nu.
Batteriet höll 3 timmar
Quote from Funbeat user on 14 March 2011, 08:54GPS Logger, http://sv.appbrain.com/app/gps-logger-for-android/com.mendhak.gpslogger. Installationen och det grafikiska gränssnittet är minimalt och kan köras i bakgrunden. Kan spara i GPX och KML.
Som tidigare nämnts så stäng av aGPS för att spara batteri
GPS Logger, http://sv.appbrain.com/app/gps-logger-for-android/com.mendhak.gpslogger. Installationen och det grafikiska gränssnittet är minimalt och kan köras i bakgrunden. Kan spara i GPX och KML.
Som tidigare nämnts så stäng av aGPS för att spara batteri