Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningHjälp med skor!
You need to log in to create posts and topics.

12

Jessie :

Skulle tippa på att 2160 och årets modell av Ds trainer är ungefär likvärdiga i dämpning. (Haft 2160 med) Med skillnaden då att trainern är en del gram lättare och känns en hel del lättare än 2160. Så det kan absolut funka bra.. speciellt som t

Kent: Kanon! För jag har mina Karhu Forward Ride som ännu lättare och mer odämpade skor när jag vill köra pass där såna är lämpliga.

Jessie:

Va bra! ja det är inte helt lätt i sko-djungeln. Speciellt inte när dom ändrar en massa på vissa skor med samma namn mellan åren. Så att dom blir helt olika mot vad dom har varit.. får hoppas att du blir nöjd med ditt köp 🙂

Josefine, både 2160:n och Nike Air Structure Triax är skor med pronationsstöd. Använder Du dessutom inlägg för att korrigera överpronation känns det som att det har blivit lite "kaka på kaka". Kanske därför Du har fått lite bekymmer?

Prova att skippa in

Skippa Asics! Köp Saucony Kinvara, du ska ha en neutral lätt sko, kasta inläggen. Ta det lugnt i början efter ett tag blir fötterna starkare och löpningen mycket roligare!!

Johan: Vissa av oss har fötter som Asics helt enkelt passar bäst till. Bara för att Saucony Kinvara funkar bra för just DIG betyder inte det att de skorna är bäst. Jag föreslår inte Asics till alla bara för att den skon sitter bäst på just mina fötter.

Jag springer med Innov8. Saucony Kinvara passar för problemet!

Okej Johan. Fair enough. Men är det inte ändå lite kategoriskt att tycka att någon SKA ha lättare och odämpade skor istället för vad h*n är van vid?
Jag håller på och rör mig mot lättare och mer odämpade skor, men skulle nog inte hoppa direkt på någon rac

12