Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumTriathlonJag kan inte styra tempocykeln!
You need to log in to create posts and topics.

Men, kan du inte flytta fram tempopinnarna om du skulle köpa en kortare styrstam?

Ett foto på dig i tempoposition skulle underlätta diskussionen!

Jag har fått många bra tips på hur jag ska gå vidare, tackar! (t+)
Nåt foto kan jag nog inte bjuda på. 🙂

Vinkeln är större än 90 grader mellan överarm och underarm i tempoposition, så jag ska börja med att testa att flytta fram sadeln. Sedan ska jag te

Tips på BikeFit i Stockholms området skulle uppskattas.

CykelCity Stockholm
Folkungagatan 126

Eller Patrik på Specialized Concept Store i Hammarby Sjöstad. Körde Specialized:s BG-fit på tempohojen där och är riktigt nöjd med resultatet.

Jag tror CykelCity tar 2000:- (om man köper cykeln där ingår det)
Vad tar Patrik?

2000 kronor är ju överkomligt, men sen tillkommer ju alla fififga gadgets också som behövs för att få till allt det nya.

Tror mig komma ihåg att grundpriset ligger på 2000. Sen kan det bli lite dyrare med temphoj eftersom det kan vara lite krångligare att hitta rätt (och lite mer varabler att arbeta med). Jag betalade 2500:- när jag var där. Men då snackar vi nästan 4 timma

min bike-fit kostade 2200kr grund pris (4 timmar) och sedan köpte jag en ny styrstäm, sadel och några shims för ca 1600-1800kr.

Men man behöver inte köpa något under en bike-fit. du kan få redo på vad som behövs och sedan köpa de delar senare kanske bil