Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelKonditions träning för cykel
You need to log in to create posts and topics.

Var och klungkörde idag. Efter en veckas förkylning orkade jag inte och jag blev frånkörd och jag bröt min runda.
Har tidigare sett att jag måste jobba på flåset. Mest uppför hamnar jag längre bak i klungan. Har cyklat två somrar nu och går även på spinn

Hitta en klunga som kör lite lugnare..eller träna mer...;)

Har vatt i samma sadel som du. Träna backintervall på egen hand en gång i veckan. Kom sedan tillbaka i vår och kör ifrån dom jäklarna.

Tror inte det räcker med backintervall en gång i veckan.

Johannes, cykel ÄR konditionsträning. Du måste göra det mer bara, varför inte cykla i vinter? Då kommer du till vårpassen i fin form.

I spinning är det inga problem att hänga med klungan, så du kan ju gå på Madeleines tips och satsa på det Johannes 😉

Fast så kommer man ju aldrig före i spurten heller, om man inte tar i som ch***n och hoppar framåt. Fast då är man nog inte välkommen ti

Johannes, efter en veckas förkylning måste man acceptera att flåset är sämre än normalt. Att du fick släppa klungan kunde nog hänt vem som helst av de andra också om de precis varit sjuka.

Men, vad gäller specifikt för backar så handlar det ju om att kun

Hur gjorde du när du körde sönder hjulen?
Det kan vara bra att veta.

De bloggar jag skrev i samband med att hjulen gick sönder finns här:

http://www.cykelklubben.se/cykelklubben/members/blog_read.asp?UserID=5616&BlogItem=12750

http://www.cykelklubben.se/cykelklubben/members/blog_read.asp?UserID=5616&BlogItem=13931

I båd

I första fallet är det inte speciellt underligt att ekrarna går.
Tänk kadens!
Att köra på under 60 kadens och bryta i cykeln är det inga hjul som håller för.