Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumTriathlonLÄMPLIG PULSKLOCKA?
You need to log in to create posts and topics.

Puuuust vilken djungel med grejer så jag behöver råd....

Jag har varit inne på just 310:an med anledning av att jag börjat köra triathlon. Känner inte att det är prio på gps osv i vattnet då jag oftast "ser" vart jag ska MEN
då till min fundering...
finn

bara en kommentar; GPS i klockan har man inte för navigering utan för sträckmätning o hastighetsmätning.

Därför skulle jag ha velat ha en 310XT där GPS funkade bra även i vatten... trist att den inte verkar göra det (av den andra tråden att döma)

TACK snälla för tipsen och nu "slog blixten" ner hos mig AT...klart det hade vart bra om gps:en funkat i vatten.... hrm.... nya perspektiv är alltid bra:-)

känns som drygt bara om man ska köpa en massa tillbehör utöver klockan... dyrt om inte annat.. och

Jag har ett garmin 405 som jag älskar. skulle vilja testa 310 absolute, jag helt sålt på gamin i ovrigt och det är ju det med vätten som bara saknas.

310:an lär sitta duktigt i vägen när våtdräkten ska av. Dessutom är den inte speciellt aquadynamisk och lär kännas klumpig att simma med.

När jag kör triathlon har jag en av de billigare pulsklockorna från Polar, då den är vattentät, liten och inte i väg

Törs man ha klockan när man simmar? jag har en polar rs300x med gps mottagare.

Tack snälla igen för mer input:-)

med anledning av "byta-sko-historien" så menade jag att jag växlar ju mellan 3 par löparskor både (vardag och lopp) och därav att jag vill slippa prylar som ska flyttas runt men jag är väl lat kanske;)

är medveten om at

Har en 305a:
När jag simmar så startar jag klockan och petar in den under badmössan. Fungerar perfekt.
Har simmat ett tiotal gånger med klockan utan problem.
Tappade den en gång ner en meter i vattnet och det gick bra. Rörde dock inga knappar.

För att

Får man ha pulsklocka på sig när man tävlar i triathlon?
Jag har för mig att jag läst någonstans att man inte får pga risken är stor att man river någon annan med klockan. När man simmar alltså.

Ja, det får man ha.