Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningLöpstrumpe mysterium...
You need to log in to create posts and topics.

Tänk, jag kan ha alla sorters strumpor utan problem. Jag sprang 32 km i lördags i vanliga bomullsockor utan minsta irritation. Ni som använder dyra specialstrumpor hur mycket slår det på era tider på säg 10 km?

Jag kör också med X-socks (korta) och jag älskar dom.

Micke: Springer inte fortare med dom (tyvärr), men dom är väldigt sköna. 🙂

@Micke
1:a passet marginell skillnad
2:a passet 5 till 10 minuter. (Blåsor)

Micke; kul för dig att du inte får några problem oavsett vilka strumpor du har! 🙂

jag tror inte att det är någon större skillnad i tid, men känslan efter är så mycket skönare med ett par bra strumpor. Körde Brooks ( 2st för 99:- på Stadium) till en bör

Just känslan av att vara helt torr om fötterna trots långa svettiga löppass är obetalbar. 🙂

Jag tycker mönster-vävningen under foten på x-socks kan göra ont - det blir liksom bubbligt. Använder dem ibland och de har väl blivit bättre med tiden, men Seger är mina favoriter. Tycker bara det är lite trist att man ska behöva specialbeställa 34-36 ti

ja, det är lite skumt att det inte ska finnas i 36, jag kan själv ha problem ibland att hitta både skor och annat när jag har stl. 40.

Tur att det finns många fabrikanter av strumpor! Det finns alltid en modell som passar någon! 🙂

Jag köpte löparstrumpor på Ullared för ett tag sedan. 16 kr paret! Dom är inte
märkta L R. Det är invävt Coolmax undertill och jag tror inte dom är helt kassa.
Fanns nog bara herrstorlekar, tror jag.

Det slår mig att jag nog har (minst?) en genetisk defekt. Jag svettas ymnigt redan efter 1 km löpning från huvudet och ned till vaderna, däremot knappt alls om fötterna.

Men jösses...
Skulle inte klara mig utan funktionsstrumporna.
Jag är ganska ny som löpare, men vandrat desto mera.
Och det är likadant där.
Inte haft bomullsstrumpor vid vandring de senaste 8 åren.
Ylle är skönt.
I kängorna blir det två par...