Quote from Guest on 9 May 2010, 10:01Hej allesammans!
Jag skulle behöva lite tips från er vana löpare hur jag ska träna för att vara så snabb som möjligt på 3000m.
Jag är hockeydomare under vintern och för att få fortsätta vara det så måste man klara kursen som hålls i slutet av augusti. V
Hej allesammans!
Jag skulle behöva lite tips från er vana löpare hur jag ska träna för att vara så snabb som möjligt på 3000m.
Jag är hockeydomare under vintern och för att få fortsätta vara det så måste man klara kursen som hålls i slutet av augusti. V
Quote from Funbeat user on 9 May 2010, 10:11Bättre att slopa innebandyn och köra distanspass i löpning då.
Bättre att slopa innebandyn och köra distanspass i löpning då.
Quote from Funbeat user on 9 May 2010, 10:28nja, innebandy spelar jag mest för det är kul, dessutom så blir det max 1gång /v.
jag har läst i många andra trådar att intervallträning är en bra grej. Men jag som aldrig har tränat löpning vet inte hur man ska lägga upp det för att passa 3000m.
nja, innebandy spelar jag mest för det är kul, dessutom så blir det max 1gång /v.
jag har läst i många andra trådar att intervallträning är en bra grej. Men jag som aldrig har tränat löpning vet inte hur man ska lägga upp det för att passa 3000m.
Quote from Funbeat user on 9 May 2010, 10:40Du har väl struktur på din löpträning med olika intervaller, backe och distans?
Du har väl struktur på din löpträning med olika intervaller, backe och distans?
Quote from Christer Berg on 9 May 2010, 10:48Visserligen har ju en del arenor taskig is men jag hade väl hoppats på att det är mer åka skridskor än springa på is...
Visserligen har ju en del arenor taskig is men jag hade väl hoppats på att det är mer åka skridskor än springa på is...
Quote from Funbeat user on 9 May 2010, 11:04David: nä, jag har ingen vettig struktur på mina pass.
Det är det jag vill ha hjälp med!
Den struktur som finns är att jag och en kompis alltid springer 8:an i Skatås på måndagar. Sen så blir det vad det blir dom andra gångerna, dvs. lite allt möjligt.C
David: nä, jag har ingen vettig struktur på mina pass.
Det är det jag vill ha hjälp med!
Den struktur som finns är att jag och en kompis alltid springer 8:an i Skatås på måndagar. Sen så blir det vad det blir dom andra gångerna, dvs. lite allt möjligt.
C
Quote from Magnus Gelang on 9 May 2010, 11:12Jag har absolut inga svar på dina frågor, men lägger in en liten fundering. Har du testat att springa 3 km på löparbana? Du kanske är snabbare där än i ett motionsspår?
Jag har absolut inga svar på dina frågor, men lägger in en liten fundering. Har du testat att springa 3 km på löparbana? Du kanske är snabbare där än i ett motionsspår?
Quote from Funbeat user on 9 May 2010, 11:42Jag skulle fortsatta med innebandy. Det är "en typ intervallträning".Själv gör det och har fått bra effekt med den. 🙂
Jag skulle fortsatta med innebandy. Det är "en typ intervallträning".Själv gör det och har fått bra effekt med den. 🙂
Quote from Funbeat user on 9 May 2010, 18:09Man blir bra på det man tränar, är det 3000 m som gäller så är det kondition och uthållighet för den distansen (kanske inte så tufft).
Vill man sedan bli snabbare så får man vänja kroppen vid högre fart på korta distanser typ 200, 500, 1000 m intervaller
Man blir bra på det man tränar, är det 3000 m som gäller så är det kondition och uthållighet för den distansen (kanske inte så tufft).
Vill man sedan bli snabbare så får man vänja kroppen vid högre fart på korta distanser typ 200, 500, 1000 m intervaller
Quote from Funbeat user on 9 May 2010, 18:15Håller med Anders. sedan finns det backträning som är effektiv extra till intervaller. Man ska inte glömma heller att vilan är viktigt efter hårda pass! Då byggs upp musklerna. (t+)
Håller med Anders. sedan finns det backträning som är effektiv extra till intervaller. Man ska inte glömma heller att vilan är viktigt efter hårda pass! Då byggs upp musklerna. (t+)