Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Garmins översättning är i det här fallet felaktig och har inget med definitioner att göra. Min 305:a är numera skrotad så jag kan inte kolla exakt hur det var, men jag har för mig att den översatta 2 olika saker till takt så man inte kunde se skillnad på

Pace kan användas för flera saker, precis som de svenska motsvarigheter som används i gränssnittet i många fall är det inte ett väldefinierat begrepp, vilket är min poäng. Det kan användas för både takt och fart t.ex.

Det är inte så mycket att översättni

Pace jeans
BILD:http://www.lager157.com/wp-content/uploads/2010/05/Pace-jeans1-452x675.jpg

Pacemaker
BILD:http://www.funbeat.se/photo.aspx?FileName=9bfe2bc58c6340f28027b67b3389c3d3.jpg&Size=

Engelska och svensk översättning i 305:an:
Pace = Takt
Cadence = Takt
Pace - Lap = Takt - etapp
Cadence - Lap = Takt - etapp
Pace - Average = Takt - medel
Cadence - Avg = Takt - medel
Pace - Best = Takt - bästa
Pace - Last Lap = Takt - senaste etapp

Jag

De hade gärna fått använda kadens på svenska, det är helt klart.

Tack Magnus H. Valde "Takt-Medel" enligt ditt inlägg kl. 12:39 och genom det fick jag min medelhastighet både på cykel och löpning (t+)

Märkligt att både "Takt-Medel" och "Medeltakt" skrivs Medeltakt i infofältet.

Anders, vet du vad "Medeltakt" på 305:an är? Jag misstänker det är Cadence - average.

I Garmin 305 kan du se medelhastighet sedan träningsturens start.
Jag använder valet MEDELTAKT (min/km sedan start). Dessutom använder jag TAKT för att se exakt vilket takt jag håller (min/km) precis för stunden.

På Garmin 305 är det så att du under in

Allt står med i manualen inkl. alla fönsterval som finns. Där finns allt du kan tänka dig. Saknar bara möjligheten att se estimerad/uppskattad sluttid utifrån den medelhastigeht eller det tempo/takt som man håller och de antal km man tänkt sig köra.

Jag har i alla fall fått det att funka nu med medelhastighet på både löp o cykel.