Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelNybörjarcykel till triathlon
You need to log in to create posts and topics.

http://www.tidanscykel.com/ i Tidan
http://www.evaldsmtb.se/ i Kvänum

Tack för alla svar! Jag ska kolla upp dessa alternativ de närmaste dagarna.

Speciellt som nybörjare (vilket jag själv är) tycker jag det är bra att ha ganska nära till handlaren ifall man behöver hjälp med något. Kolla du upp alla de lokala ställena först. Någon borde väl ha något vettigt hemma. Det bästa är väl om du kan besöka

Kolla med lokala cykelklubben om de känner nån som har att sälja/tipsa/hjälpa.

Kanske
http://www4.idrottonline.se/default.aspx?id=89642

Lånar denna tråd lite. I söndags var jag och tittade på Lidingö triathlon och blev rätt så sugen på att vara med nästa år.

I nuläget har jag världens skruttigaste citybike som jag cyklar till och från jobbet med, och jag har länge tänkt köpa en ny. Men o

Thomas: Det är helt ok. Låna på du!
Jag tycker du är inne på rätt spår. Det lilla jag vet är att om man ska ha cykel i olika terräng så är en fullblodad racer inte lämplig. De cyklarna som du länkar till ser ut att ha bra saker på sig men jag låter nog n

Tomas: Jag håller med din kompis. Köp en cyclocross om du ska ha något som är allround men som ändå går att cykla skapligt snabbt med.

Fredrik, du får gärna utveckla ditt svar lite. Vad är de stora skillnaderna mellan en cyclocross och de cyklar jag länkade till?

Alltså, jag är inte särskilt kunnig vad det gäller cyklar, så jag ser ingen direkt skillnad alls vad det gäller sittställningen.

Vad jag ser skillnad på är att cyclocrossen har bockstyre och de jag länkar till har rakt styre. Likaså verkar de jag länkar

Styret är viktigt för sittställningen, men det skiljer en hel del i ramgeometri också. Du sitter alldeles för upprätt på en hybrid för att du borde vilja ha en sådan till något annat än prydnad.