Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelRide of Hope - Dag 1: Lund - Halm …
You need to log in to create posts and topics.

Ride of Hope är ett 125 mil långt cykellopp mellan Lund och Stockholm. Du kan delta och på så sätt hjälpa till att stödja Barncancerfonden och bekämpningen av cancer.

Loppet startar i Lund den 1 augusti och ringlar sig genom Sverige och slutar till slut

Jag funderar på att köra de två första sträckorna och efterlyser information och förslag på hur man forslar sin cykel till den ort man vill starta ifrån. Man verkar inte kunna ta med monterad cykel på tåg?

cykel i kartong, verkar funka fint som bagage istället för cykel. Så det billigaste sättet är att tigga en kartong av lokala cykelhandlaren och sedan packa in cyklen hjälpligt och hävda till dödagar att det är bagage och inte en cykel jag har med mig.
Tj

SJ tillåter inte cyklar i monterat skick. Till viss del kan jag förstå det eftersom det inte är så gott om plats och folk o fä kan trassla in sig i ekrar eller få olja på sig från kedja. Dock får man ta så mycket bagage man kan bära på tåget. Så en stor p

bor du i Göteborg eller nån annan ort som trafikeras med Öresundståg så går väl cykel att ta som cykel

Ja, jag åkte ju med cykeln sommaren 08 med Öresundståg från Mö till Gbg.
Fick särskild cykelbiljett som kostade 75 kr. Men det finns de som hävdar att det inte går längre att ta cykeln på de tågen. Säkrast att kolla med dem.

Bor man i närheten av Norrköping eller söderut tror jag det löser sig!!!!

Alla problem är till för att lösas !!!

mvh Jonas

Tror definitivt att det går bra att ta cykeln på Öresundstågen även i fortsättningen. Numera härskar ju skånetrafiken och danskarna där mera fritt och de har väl alltid varit generösa med att ta med cyklar på i alla fall den aktuella tågtypen.

De två sen

Så var man då anmäld till dag 1 av Ride of Hope.

Fortsätt då med 2,3,4,5,6,7,8,9 ..... 😉
Kul att det är så många som ska med i år redan. Kan bli riktigt stort detta!