Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningSkor på asfalt
You need to log in to create posts and topics.

12

Hej!
Mina fötter värker och är fruktansvärt trötta efter asfaltlöpning, jag varken pronerar eller supinerar utan vill ha så neutrala och lätta skor som möjligt.
Jag har testat både Lunarglide +4, AdiZero Aegis 2 och även Saucony 5 i början utav min löpar

Har för mig att Asics Cumulus motsvarar Kayano för neutralt steg.

Hej Micke, jag ska kika på dessa.
Jag antar att Nikes Lunarlon -serie inte håller sej för längre asfaltlöpning?

Mjuka,
4 mm dropp
235 gram damstorlek 38

http://www.hokaoneone.eu/fr/d/bondi-b-femme_151.html

Hej!
Jag är tung och springer mycket asfalt.
Jag kör Asics Excel 33.
Jättenöjd med känslan när jag springer och inga problem med underlaget.

Dock har mina skor inte hållt så bra som jag hoppats. Hälkapporna ganska trasiga, tror detta beror på att skon

Janne reklamera dem! De ska hålla bättre. Detta har diskuterats här i en annan tråd. Mina gick fram över tån. Fick nya direkt!

Hej Marie!
Jag tror du och jag har liknande problem. Jag är lätt pronerande och klarar mig med neutrala men använder Cumulus just nu. Jag har provat lite "tunnare" skor men blir lätt trött i fötterna som du beskriver. Antingen behöver dina fötter längre t

@Kerstin - ska försöka, men bor i Ryssland och är inte precis en fena på Ryska...

Tack för tipset.

Dubbel träning alltså! 😀

Marie,
Jag är lite nyfiken på hur mycket du springer på asfalt nu och hur mycket du sprungit tidigare på asfalt. Anledningen är att det kan hända att du "bara" är ovan vid underlaget och att du ökat distansen för snabbt. Byter man från mjukt till hårt und

12