Quote from Guest on 14 September 2011, 10:35Bakgrund: Jag kör tre pass i veckan enligt FIRST http://www.furman.edu/first
På onsdagar eller torsdagar brukar jag köra snabbdistans. Tanken är att köra dessa i tröskelfart. När jag kolla på Jack D http://www.runbayou.com/jackd så ger mitt 10km-resultat
Bakgrund: Jag kör tre pass i veckan enligt FIRST http://www.furman.edu/first
På onsdagar eller torsdagar brukar jag köra snabbdistans. Tanken är att köra dessa i tröskelfart. När jag kolla på Jack D http://www.runbayou.com/jackd så ger mitt 10km-resultat
Quote from Jonny Persson on 14 September 2011, 10:45Jag kör snarare på känsla än på exakta farter. Mina tabeller för farter ger annars att du borde ha en tröskelfart på ca 3:58/km.
Jag kör snarare på känsla än på exakta farter. Mina tabeller för farter ger annars att du borde ha en tröskelfart på ca 3:58/km.
Quote from Funbeat user on 14 September 2011, 10:53That´s more like it. Vilken tabell menar du?
That´s more like it. Vilken tabell menar du?
Quote from Jonny Persson on 14 September 2011, 10:56Mina egna tabeller som jag gjort och som jag använder för att ge farter till mina adepter om dom vill ha farter. 🙂 Jag kommer att ha med tabellerna i boken när den kommer ut men än så länge finns dom bara i mina egna datorer.
Mina egna tabeller som jag gjort och som jag använder för att ge farter till mina adepter om dom vill ha farter. 🙂 Jag kommer att ha med tabellerna i boken när den kommer ut men än så länge finns dom bara i mina egna datorer.
Quote from Funbeat user on 14 September 2011, 10:59Bra där. Lycka till med skrivandet.
Bra där. Lycka till med skrivandet.
Quote from Jonny Persson on 14 September 2011, 11:05Tack!
Tack!
Quote from Funbeat user on 14 September 2011, 13:32Han har egna tabeller, bara en så sak! 🙂
Go for it Mackan!
Han har egna tabeller, bara en så sak! 🙂
Go for it Mackan!
Quote from Elias Engqvist on 14 September 2011, 13:34Har du några planer på utgivningsdatum? (eller utgivningsår kanske snarare)
Har du några planer på utgivningsdatum? (eller utgivningsår kanske snarare)
Quote from Funbeat user on 14 September 2011, 13:39Alltid trevligt med mer böcker om löpning!
Kommer tävlingsdistanser kortare än 5000m behandlas?
Alltid trevligt med mer böcker om löpning!
Kommer tävlingsdistanser kortare än 5000m behandlas?
Quote from Jonny Persson on 14 September 2011, 13:39Ja jag kan ju bara inte sno någon annans tabeller så jag har gjort tabeller av de riktlinjer som jag använt genom åren när jag höftat farter åt mig och andra. 🙂 De stämmer riktigt bra om man är mängdtränad för de längre distanserna och farttränad för de
Ja jag kan ju bara inte sno någon annans tabeller så jag har gjort tabeller av de riktlinjer som jag använt genom åren när jag höftat farter åt mig och andra. 🙂 De stämmer riktigt bra om man är mängdtränad för de längre distanserna och farttränad för de