Quote from Guest on 20 February 2012, 16:15Natten efter långpass, som för mig ligger mellan 17 och 25 km, sover jag uruselt. Har svårt att somna in och vaknar ideligen när jag väl somnat. Problemet uppstår även om passet är genomfört dagtid, dvs många timmar innan sänggåendet. Nån som stött på det
Natten efter långpass, som för mig ligger mellan 17 och 25 km, sover jag uruselt. Har svårt att somna in och vaknar ideligen när jag väl somnat. Problemet uppstår även om passet är genomfört dagtid, dvs många timmar innan sänggåendet. Nån som stött på det
Quote from Funbeat user on 20 February 2012, 16:25Om du blir illamående kanske du tar ut dig ganska mycket? Om du då inte äter och dricker, så blir det inte bättre.
Ta det lugnare, ät och drick när du kommer hem.
Om du blir illamående kanske du tar ut dig ganska mycket? Om du då inte äter och dricker, så blir det inte bättre.
Ta det lugnare, ät och drick när du kommer hem.
Quote from Funbeat user on 20 February 2012, 17:01Så kan det vara för mig ibland. Jag både äter och dricker noga och mycket och tar oftast en kortare promenad på em. efter ett långpass (12-20km).
Har ingen förklaring till varför det blir ibland och ibland inte...
Så kan det vara för mig ibland. Jag både äter och dricker noga och mycket och tar oftast en kortare promenad på em. efter ett långpass (12-20km).
Har ingen förklaring till varför det blir ibland och ibland inte...
Quote from Funbeat user on 20 February 2012, 17:30För mig blir det efter att jag kört mina 3-tim spinningpass. Känns som om kroppen är på högvarv. Vet inte vad det kan bero på men jag tror att för min del så är det ett väldigt tufft pass så det blir jobbigare återhämtning.
Jag få en liknande reaktion (i
För mig blir det efter att jag kört mina 3-tim spinningpass. Känns som om kroppen är på högvarv. Vet inte vad det kan bero på men jag tror att för min del så är det ett väldigt tufft pass så det blir jobbigare återhämtning.
Jag få en liknande reaktion (i
Quote from Funbeat user on 20 February 2012, 18:12Tycker att du egentligen besvarar dina frågor själv. Ta med dej lite juice el dyl så att du inte töms helt på energi. Då kommer du ha ork att känna hunger o törst när du kommer hem.
Tycker att du egentligen besvarar dina frågor själv. Ta med dej lite juice el dyl så att du inte töms helt på energi. Då kommer du ha ork att känna hunger o törst när du kommer hem.
Quote from Funbeat user on 20 February 2012, 19:57Jo jag insåg när jag började skriva att det antagligen är en fråga om energi- och vätskeintag. Får prova att ha med mig lite och fylla på trots att jag inte känner att jag behöver.
Jo jag insåg när jag började skriva att det antagligen är en fråga om energi- och vätskeintag. Får prova att ha med mig lite och fylla på trots att jag inte känner att jag behöver.
Quote from Funbeat user on 20 February 2012, 20:03Natten efter ultralopp sover jag alltid dåligt - tror det är ganska vanligt.
Om loppet går på natten sover man också dåligt - den natten 🙂
Natten efter ultralopp sover jag alltid dåligt - tror det är ganska vanligt.
Om loppet går på natten sover man också dåligt - den natten 🙂
Quote from Funbeat user on 20 February 2012, 20:08Jag har samma problem. Mår illa efter långpass. Sov väldigt dåligt efter Stockholm halvmarathon i höstas. Dock var jag noga med energi och vätskeintaget innan tävlingen. Under denna tävling var jag också jättenoga med att dricka vid varje vätskekontroll.
Jag har samma problem. Mår illa efter långpass. Sov väldigt dåligt efter Stockholm halvmarathon i höstas. Dock var jag noga med energi och vätskeintaget innan tävlingen. Under denna tävling var jag också jättenoga med att dricka vid varje vätskekontroll.
Quote from Funbeat user on 21 February 2012, 11:19När jag tagit ut mig riktigt ordentligt efter ett lopp så kan jag också ha svårt att sova bra natten efteråt, men dock sällan efter ett "vanligt" långpass då jag inte tar ut mig på samma sätt. Jag tror helt enkelt att du kanske tar ut dig lite väl mycket
När jag tagit ut mig riktigt ordentligt efter ett lopp så kan jag också ha svårt att sova bra natten efteråt, men dock sällan efter ett "vanligt" långpass då jag inte tar ut mig på samma sätt. Jag tror helt enkelt att du kanske tar ut dig lite väl mycket
Quote from Funbeat user on 21 February 2012, 18:25Lars-Åke Svensk..!!!!!!..tack ska du ha för den fempoängaren....hehehehe...Tänk ändå vad några små ord kan ge glädje. Hoppas det kommer andra liknande så att man får skratta mera. Det där var ju ändå toppeninlägget i denna tråden...!!??
Lars-Åke Svensk..!!!!!!..tack ska du ha för den fempoängaren....hehehehe...Tänk ändå vad några små ord kan ge glädje. Hoppas det kommer andra liknande så att man får skratta mera. Det där var ju ändå toppeninlägget i denna tråden...!!??