Quote from Guest on 7 March 2010, 22:24Hej
Om man vill springa varvet till våren så är det bara att hålla utkik på Blocket, eller?
Vad finns det för möjligheter och vad är skäligt att betala för en startplats.
mvh Gustav
Hej
Om man vill springa varvet till våren så är det bara att hålla utkik på Blocket, eller?
Vad finns det för möjligheter och vad är skäligt att betala för en startplats.
mvh Gustav
Quote from Funbeat user on 7 March 2010, 22:34Är osäker på om du kan byta namn om du köper någon annans startnr., så varför göra det? Mitt råd till dig är att se till att klämma in dig i ngt senare startled och spring ändå, oanmäld. 😉
Är osäker på om du kan byta namn om du köper någon annans startnr., så varför göra det? Mitt råd till dig är att se till att klämma in dig i ngt senare startled och spring ändå, oanmäld. 😉
Quote from Ulrika Ekelund on 8 March 2010, 08:31Jag köpte ett startbevis förra året, vilket var första gången jag sprang varvet. Byta namn gick inte, sa man, så det vara bara att springa i namnet "Janne" .
Fördelar: Man fick officiell tidtagning, vattenflaska och grejer. Dessutom fick Janne ett nytt p
Jag köpte ett startbevis förra året, vilket var första gången jag sprang varvet. Byta namn gick inte, sa man, så det vara bara att springa i namnet "Janne" .
Fördelar: Man fick officiell tidtagning, vattenflaska och grejer. Dessutom fick Janne ett nytt p
Quote from Magnus Gelang on 8 March 2010, 08:52Innebär inte det också att "Janne" hamnar bättre i sin rankning och alltså kan starta tidigare i andra sådana lopp och därmed sabba för andra eftersom han faktiskt inte hör hemma i den gruppen?
Skulle alltså behöva vara ID-koll vis både start och mål 😀
Innebär inte det också att "Janne" hamnar bättre i sin rankning och alltså kan starta tidigare i andra sådana lopp och därmed sabba för andra eftersom han faktiskt inte hör hemma i den gruppen?
Skulle alltså behöva vara ID-koll vis både start och mål 😀
Quote from Jonas Täng on 8 March 2010, 09:56Om du hade skadat dig under loppet hade det blivit problem med försäkringarna. Det är, tycker jag, en bra anledning att inte springa i annans namn.
Om du hade skadat dig under loppet hade det blivit problem med försäkringarna. Det är, tycker jag, en bra anledning att inte springa i annans namn.
Quote from Funbeat user on 8 March 2010, 10:55Jag tycker personligen att det är lite skumt. För är man så mån om att få springa just Göteborgsvarvet så anmäler man sig väl i god tid så man får en startplats? 😉 Man får springa i eget namn och sen dyker det upp lösningar som att hoppa in i leden "oanm
Jag tycker personligen att det är lite skumt. För är man så mån om att få springa just Göteborgsvarvet så anmäler man sig väl i god tid så man får en startplats? 😉 Man får springa i eget namn och sen dyker det upp lösningar som att hoppa in i leden "oanm
Quote from Ulrika Ekelund on 8 March 2010, 14:42Bullen: Jo, så är det. Men Janne har sagt att han kommer att ställa sig längst bak i startgruppen.
Mikael: Du har inte alla fakta, men jag kan säga så här: Av väldigt legitima orsaker var jag inte anmäld. Nu blir ju inte livet alltid som man har tänkt, o
Bullen: Jo, så är det. Men Janne har sagt att han kommer att ställa sig längst bak i startgruppen.
Mikael: Du har inte alla fakta, men jag kan säga så här: Av väldigt legitima orsaker var jag inte anmäld. Nu blir ju inte livet alltid som man har tänkt, o
Quote from Funbeat user on 8 March 2010, 15:03Absolut, det kan finnas skäl till att man inte alltid kan planera jättelångt i förväg. Det kan ju bero på sjukdomar/skador och sociala skäl, det är väl inte så konstigt?
Och visst finns det andra lopp, men jag tror å andra sidan att alla 58 000 anmälda l
Absolut, det kan finnas skäl till att man inte alltid kan planera jättelångt i förväg. Det kan ju bero på sjukdomar/skador och sociala skäl, det är väl inte så konstigt?
Och visst finns det andra lopp, men jag tror å andra sidan att alla 58 000 anmälda l
Quote from Funbeat user on 8 March 2010, 16:05Nä, det är inte alltid man kan köpa startplats så tidigt pga skador/sjukdomar. Att köpa annans plats är helt ok för mig. Är däremot att hoppa in oanmäld är inget jag tycker är så bra.
Jag kan tänka mig att Göteborgsvarvets motivering till att inte ställa
Nä, det är inte alltid man kan köpa startplats så tidigt pga skador/sjukdomar. Att köpa annans plats är helt ok för mig. Är däremot att hoppa in oanmäld är inget jag tycker är så bra.
Jag kan tänka mig att Göteborgsvarvets motivering till att inte ställa
Quote from Camilla Höög on 8 March 2010, 20:21Göteborgsvarvet skulle kunna sysselsätta en hel hög med arbetslösa som kan sitta och ordna till namnbyten för en liten slant som går direkt till de som utför jobbet.
Göteborgsvarvet skulle kunna sysselsätta en hel hög med arbetslösa som kan sitta och ordna till namnbyten för en liten slant som går direkt till de som utför jobbet.