Quote from Funbeat user on 1 April 2009, 22:25Jag kollade mycket på Scott CR1 och tycker att det verkar vara en himla bra hojj för pengarna men jag passade tyvärr inte ihop med Scott´s geometri så testa innan du slår till, känns det bra så får du en riktigt bra hojj tror jag
Jag kollade mycket på Scott CR1 och tycker att det verkar vara en himla bra hojj för pengarna men jag passade tyvärr inte ihop med Scott´s geometri så testa innan du slår till, känns det bra så får du en riktigt bra hojj tror jag
Quote from Funbeat user on 1 April 2009, 23:19litet tips är väl oxo att kolla på fjolårs modeller i dessa tider.. d kan finnas guldkorn för bra pris..
Även vilket komponentsmärke och modell inom d märket är ju en del att bekanta sig i..
själv så tycker jag inte om Shimanos växel/broms lösning alls
litet tips är väl oxo att kolla på fjolårs modeller i dessa tider.. d kan finnas guldkorn för bra pris..
Även vilket komponentsmärke och modell inom d märket är ju en del att bekanta sig i..
själv så tycker jag inte om Shimanos växel/broms lösning alls
Quote from Funbeat user on 2 April 2009, 20:05Roligt att läsa om alla åsikter om växlar (Shimano, Campa, SRAM) som ideligen återkommer i cykelforumet!
Jag är ju novis på området, men hela förra året trampade jag omkring på en Nishiki Arrow Speed med stålram från slutet av 80-talet (?), Suntour bakvä
Roligt att läsa om alla åsikter om växlar (Shimano, Campa, SRAM) som ideligen återkommer i cykelforumet!
Jag är ju novis på området, men hela förra året trampade jag omkring på en Nishiki Arrow Speed med stålram från slutet av 80-talet (?), Suntour bakvä
Quote from Funbeat user on 2 April 2009, 20:32Jag behöver en ny tempohoj!
Jag behöver en ny tempohoj!
Quote from Funbeat user on 2 April 2009, 20:36Benen för klena för den gamla?
Benen för klena för den gamla?
Quote from Funbeat user on 2 April 2009, 20:40Den börjar bli till åren(PBklassare) och sedan finns SRM o annat skoj som behöver utvärderas
Den börjar bli till åren(PBklassare) och sedan finns SRM o annat skoj som behöver utvärderas
Quote from Funbeat user on 2 April 2009, 22:32Ingen kritik för den ena eller andra tillverkaren.. d är tycke och smak... jag cyklar hellre på en där jag känner händerna passar till och det man känner sig mer nöjd med..
Det är dumt att inte vara medveten om skillnaden.. även som novis.. sen spelar de
Ingen kritik för den ena eller andra tillverkaren.. d är tycke och smak... jag cyklar hellre på en där jag känner händerna passar till och det man känner sig mer nöjd med..
Det är dumt att inte vara medveten om skillnaden.. även som novis.. sen spelar de
Quote from Funbeat user on 2 April 2009, 22:37Det beror väldigt mycket på styrets utfomning och var händerna normalt sett är, längst ned vid handleden.
Därför är valet enkelt med liten klassisk criteriumböj och Campagnolo.
Det beror väldigt mycket på styrets utfomning och var händerna normalt sett är, längst ned vid handleden.
Därför är valet enkelt med liten klassisk criteriumböj och Campagnolo.
Quote from Funbeat user on 2 April 2009, 22:54Lars Klippmark: Du har en sund inställning.
Lars Klippmark: Du har en sund inställning.
Quote from Funbeat user on 3 April 2009, 12:15+1 till Lars K.
+1 till Lars K.