Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningTerränglöparskor
You need to log in to create posts and topics.

12

Har tänkt att införskaffa ett par nya terrängskor, då jag mer och mer föredrar tävlingar i terränglådan (tex. SUM) . Problemet är att jag ofta får springa 2-3 km asfalt innan jag når lämpliga terrängavsnitt.

Undrar då vilken typ av sko jag bör skaffa. Ha

Snabbsnörningen är helt ok. Äger 2 modeller (s-lab xt wings samt x3c ultra eller vad de heter).

Jag har ett par S-lab xt wings som jag är grymt nöjd med. Har sprungit längre distanser (upp mot två mil) på asfalt med dessa utan problem. Sulan är ju inte så extremt djupt mönstrad, och själva skon är rätt mjuk i sig, så det gör att de funkar bra på asf

Du har inte funderat på Inov-8? Jag älskar mina och jag har sprungit en del asfalt utan problem i mina Roclite 282 och 285 (Och 30 km av SUMbanan).

Se här för olika modeller och passande underlag:
http://www.inov-8.com/Products.asp?PG=PG1&L=26

Salomon speedcross 2 - funkar, trots utseendet på sulan, förvånansvärt bra även på asfalt - det är nog den skönaste sko jag har haft - alla katerier!

http://www.funbeat.se/equipment/show.aspx?EquipmentID=4053

+1 på inv8 -
dom fungerarade klockrent på FC - hade inga problem med fästet ens på blöta spänger

Salomons snabbsnörning är suverän. Önskar att alla skor hade den 🙂

Kul att så många har bra erfarenheter av Salomons snabbsnörning. Själv hade jag ett par Vasque AETHER TECH med sk. Boa-funktion.
Som dessvärre gick sönder efter 5-6 mil. Befann mig då mitt på Roslagsleden och fick ta mig hem de sista 45 minutrarna med en

Har ett par XT Hawk. Älskar "snabbsnörningen". Sköna på de flesta underlag, inte förstahandsvalet om det är ren asfalt.

Ja snörningen på mina speedcross funkar också toppen!

12