Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumTriathlonträning för cyklingen
You need to log in to create posts and topics.

Om man nu ska ge sig i kast med Kalmar, vad är dom bästa tipsen när det gäller cyklingen, hur ska den träningen läggas upp?

Långa distanspass är nog det bästa men de är man ju inte sugen på så här års. Jag försöker hålla igång cyklingen under vintern för att köra mer från feb-mars. Men så har jag inga större tidsmål på Kalmar.

EDIT: ogle är min vän.

Kalmar går av stapeln den 31 juli 2010 och resten kan du läsa om här http://www.kalmartri.com

Precis som Göran gissar* eller vet så håller jag med och satsar på sprint som grundträning inför IM. Jag har själv en egen idé om att fortsätta köra hårt på int

Träna på att sitta i tempoställning så att du orkar göra det hela vägen.

Man behöver inte träna så mycket backar. Däremot som Stina säger så är det bra att träna tempoställning. Det kan vara blåsigt... Och långt är det. Hur mycket du tränar beror på målsättning. Jag tränar inte några långpass bara fram o tillbaka till jobbet o

Med den erfarenheten jag fått så trivs jag med att ha en väldigt förhöjd mjölksyranivå och den enklaste metoden för att anskaffa en dylik är just backträning.

I rimlighetens namn bör ju åxå tilläggas att det beror på vilken nivå man vill lägga sig på med

Annars brukar fartträning i da vänners lag ge väldigt mycket lactat.

Som sagt - en sittställning som är både "bekväm" och aerodynamisk är viktigt att hitta. Jag tror att många långdistans-triathleter tränar för mycket på linjecyklar istf att vänja sig vid den cykel man ska sitta på under några timmar under tävlingen!

Vad har du för mål med Kalmar och hur tränad är du idag?