Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Genom att inte simma i 11 grader 😉

Jag hoppar i när det blir varmare. Simmar i bassäng tills dess.

Du har en liten poäng där, men jag var ju tvungen att testa... 😀
Och när du hoppar i 16-gradigt vatten fryser du inte om tårna?

Man vänjer sig efter ett tag om man inte är stilla i vattnet för mycket. Iaf när det börjar bli 16-17 grader.

Niklas, man vänjer sig, skriver du och det låter ju bra.
Men blir det så att om man är lite frusen av sig, att fötterna och händerna domnar bort?
Kan man drabbas av köldkramp som sprider sig från händer/fötter och in i kroppen?
Jag ska köpa min våtdräkt p

Inget hångel och mycket c-vitamin.

Inget hångel.....?
Du menar med andra simmare i sjön?
C-vitaminet kan jag nog fixa.
Men jag vet inte om jag har disciplin nog att inte hångla.

Förstår vad du menar, det är ju så trevligt.
Men jag brukar märka av att de ggr jag väl blir lite snorig/halsont etc så är oftast den återkommande faktorn att man kvällen innan kanske varit o kladdat lite på någon annans ansikte 🙂

(Därför jag sällan är

Sällan förkyld? Inte enligt blogginläggen ser jag, där rinner din näsa "som ett niagarafall..." och din nys-frekvens ligger över genomsnittet.

Ska inte tro allt du läser, sen om det gäller min blogg eller ang mina sällan förkylningar låtar jag vara osagt 😉

Vid 16-17 grader drabbas inte jag iaf av köldkramp. Har klarat mig ifrån det när det var under 11 grader (då var jag iofs bara i vattnet en kvart). Händer och fötter kan smådomna bort om man har lågt blodtryck.

Hur man undviker att bli förkyld så håll di