Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningVilken land i norden har haft de …
You need to log in to create posts and topics.

du är bara så jävla bitter!

Sprint eller distans? FB har en tendens att fokusera på distans eftersom det kräver mindre fokuserad träning .... . Oj, stack jag ut huvudet nu? Hur ser finska rekorden ut för herrar 100, 200, 400? På damsidan definitivt Finland.

Det verkar vara ett hett ämne med finnar, epo, cera, bloddoping och hemohes. Clearasil är annars bra.

En liten artikel om hur du kan lyckas http://www.runnersworld.com/race-training/study-epo-effective-long-lasting

En snabb norsk löpare var Marius Bakken. 13:06/7:40 på 5000/3000m är ganska bra jobbat av en icke-afrikansk löpare. Hur mycket EPO han hade i blodet vet jag dock ej.

Herrar: Finland
Damer: Norge

herrar 100m. 10.21
200m. 20.47
400m. 45.49

men på 10.000m. 27.30.99

På tal om Finland som löparnation så finns det en bra och läsvärd sammanfattning här: http://www.uppslagsverket.fi/bin/view/Uppslagsverket/Loepning

Bara en sån sak som att löpare från lilla Finland har lyckats vinna anrika Boston Marathon 7 ggr imponerar

Dokumentären om finska skidlandslagets systematiska prestationshöjande arbete gör att min beundran "svalnar" något...

http://www.svtplay.se/klipp/1053659/finnkampen