Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelVilken sadel?
You need to log in to create posts and topics.

Hej!
Har precis börjat fundera på Vätternrundan som en del i klassikern (klarat Lidingöloppet och Vasan).
Tänkte jag skulle börja smygträna cykel på min gamla 10vxl monark (1981) genom att sätta tillbaka bockstyret och skaffa en vettig sadel.
Vilka tips h

Jag kör också på Fizik Arione. Nöjd!

Tacka vet jag Fizik Gobi utan den där hyllan, bak på!

Även jag kör på Fizik Arione (t+) 🙂
(verkar vara ett bra tips på ny sadel)

Selle Italia SLR (t+)

Selle Italia SLR Gel Flow (t+)

Har Specialized Avatar Gel och den har funkat riktigt bra.

http://www.specialized.com/bc/SBCEqProduct.jsp?spid=26035

Slängde på en Arione Wing Flex för att testa i helgen.

http://www.fizik.it/catalog.aspx?subid=Arione_Wing_Flex_metalblueTOP

Tyckte in

Jag utnyttjade också CykelCitys prova gratis erbjudande. Arione var alldeles för smal för mig. Dvs sittbenen hamnade utanför och jag blev sittande på mjukdelarna lik förbaskat. Provade då en Selle Italia Flite nånting med uttag i mitten och där hamnade si

Jag sitter på Specialized Avatar Gel och är nöjd.
Det är som Per säger viktigt att "sittbenen" hamnar rätt. Du får försöka testa lite där tillfälle erbjuds och försöka hitta rätt. Det finns ju massvis olika sadlar att välja mellan.

Detta var en intressant tråd.

Det finns mycket tips om hur högt upp sadeln ska vara i förhållande till tramporna på racercykeln och även avståndet mellan sadel och styre, men just sittpositionen och utformning av själva sadeln, hur ska den vara?

Var sk