Quote from Fredrik Närenfors on 16 February 2014, 21:08Nu har jag monterat Power2Max och iBike inklusive Q-Rings.
iBike hittade P2M direkt. Inga som helst problem och jag får nu bla effekt, kadens, hastighet och puls på min trainer. Massa annat godis också som NP, TSS, IF etc.
Har inte monterat det extra pito
Nu har jag monterat Power2Max och iBike inklusive Q-Rings.
iBike hittade P2M direkt. Inga som helst problem och jag får nu bla effekt, kadens, hastighet och puls på min trainer. Massa annat godis också som NP, TSS, IF etc.
Har inte monterat det extra pito
Quote from Berit Bengtson on 16 February 2014, 21:43Var bloggar du?
Har du kvar http://kostforum.se?Annars får du gärna följa upp här, åtminstone jag är intresserad av att få veta mer om hur kombinationen P2M + iBike funkar och vad du får ut ur kombinationen.
Var bloggar du?
Har du kvar http://kostforum.se?
Annars får du gärna följa upp här, åtminstone jag är intresserad av att få veta mer om hur kombinationen P2M + iBike funkar och vad du får ut ur kombinationen.
Quote from Fredrik Närenfors on 17 February 2014, 23:52Nja, KostForum finns kvar men inte Forumet. Det blev hackat och jag hann inte reparera, så jag fick stänga ned det.
Bloggen hade jag tänkt använda här på Funbeat. Har dock inte kommit igång än
Nja, KostForum finns kvar men inte Forumet. Det blev hackat och jag hann inte reparera, så jag fick stänga ned det.
Bloggen hade jag tänkt använda här på Funbeat. Har dock inte kommit igång än
Quote from Elias Engqvist on 19 March 2014, 23:04Oj, jag markerade tydligen den här diskussionen som ointressant av misstag 🙁
Fast ni har visst hittat de flesta svaren ändå? Och Per har köpt en iBike Newton+
Vad gäller rundtramp så mäter iBiken (om man köper en firmware-uppgradering) så här: http://
Oj, jag markerade tydligen den här diskussionen som ointressant av misstag 🙁
Fast ni har visst hittat de flesta svaren ändå? Och Per har köpt en iBike Newton+
Vad gäller rundtramp så mäter iBiken (om man köper en firmware-uppgradering) så här: http://
Quote from Elias Engqvist on 19 March 2014, 23:05Den amerikanska hemsidan http://ibikesports.com har f.ö. nyligen fått en total makeover och är mycket bättre nu (vilket inte säger så mycket 🙂 )
Den amerikanska hemsidan http://ibikesports.com har f.ö. nyligen fått en total makeover och är mycket bättre nu (vilket inte säger så mycket 🙂 )
Quote from j sollerman on 23 March 2014, 08:39Christer, (t+)
Vad skiljer newton powerstroke tt och vanlig powerstroke?
Christer, (t+)
Vad skiljer newton powerstroke tt och vanlig powerstroke?
Quote from Elias Engqvist on 23 March 2014, 10:04Det är samma apparat men packas med en hållare som passar att sätta på tempobågen och en sk "remote wind sensor" som behövs då man har tempocykel!
Det är samma apparat men packas med en hållare som passar att sätta på tempobågen och en sk "remote wind sensor" som behövs då man har tempocykel!
Quote from j sollerman on 23 March 2014, 10:24Då går det alltså att byta enkelt mellan tempo och linje =)?
Då går det alltså att byta enkelt mellan tempo och linje =)?
Quote from Elias Engqvist on 23 March 2014, 11:52Ja om man har 2 cyklar (varav en tempo) så rekommenderas att man köper en iBike för tempo-cykeln och kompletterar med ett set för extra-cykel. Detta set innehåller en extra hållare för själva enheten och en uppsättning sensorer för hastighet o kadens. Det
Ja om man har 2 cyklar (varav en tempo) så rekommenderas att man köper en iBike för tempo-cykeln och kompletterar med ett set för extra-cykel. Detta set innehåller en extra hållare för själva enheten och en uppsättning sensorer för hastighet o kadens. Det
Quote from j sollerman on 24 March 2014, 21:36Spännande
Spännande