Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelWattmätare 2014
You need to log in to create posts and topics.

Nu har jag monterat Power2Max och iBike inklusive Q-Rings.
iBike hittade P2M direkt. Inga som helst problem och jag får nu bla effekt, kadens, hastighet och puls på min trainer. Massa annat godis också som NP, TSS, IF etc.
Har inte monterat det extra pito

Var bloggar du?
Har du kvar http://kostforum.se?

Annars får du gärna följa upp här, åtminstone jag är intresserad av att få veta mer om hur kombinationen P2M + iBike funkar och vad du får ut ur kombinationen.

Nja, KostForum finns kvar men inte Forumet. Det blev hackat och jag hann inte reparera, så jag fick stänga ned det.
Bloggen hade jag tänkt använda här på Funbeat. Har dock inte kommit igång än

Oj, jag markerade tydligen den här diskussionen som ointressant av misstag 🙁

Fast ni har visst hittat de flesta svaren ändå? Och Per har köpt en iBike Newton+

Vad gäller rundtramp så mäter iBiken (om man köper en firmware-uppgradering) så här: http://

Den amerikanska hemsidan http://ibikesports.com har f.ö. nyligen fått en total makeover och är mycket bättre nu (vilket inte säger så mycket 🙂 )

Christer, (t+)

Vad skiljer newton powerstroke tt och vanlig powerstroke?

Det är samma apparat men packas med en hållare som passar att sätta på tempobågen och en sk "remote wind sensor" som behövs då man har tempocykel!

Då går det alltså att byta enkelt mellan tempo och linje =)?

Ja om man har 2 cyklar (varav en tempo) så rekommenderas att man köper en iBike för tempo-cykeln och kompletterar med ett set för extra-cykel. Detta set innehåller en extra hållare för själva enheten och en uppsättning sensorer för hastighet o kadens. Det

Spännande