Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningöverpronation -> neutral
You need to log in to create posts and topics.

Jag tror de första 10-12 åren i våra liv påverkar väldigt mycket hur vi kan utvecklas. Både fysiskt och mentalt.

Men, alla dessa djur med sina uddar fötter som är alldeles så mycket snabbare? Djuren som Evolutionen glömde?

Har förmågan att springa fort varit viktig för människans fortplantning?

En dålig jägare fick förmodligen mycket färre chanser att fortplanta sig. 😀

Hittade det här som beskriver det ganska bra.

"Några intressanta, populärvetenskapliga kapitel handlar om de biologer, morfologer och paleontologer som hävdar att långdistanslö

Menar du att alla inte fick ha sex förr?
Tur att vi lever i modernare tider nu när alla får ha det. 😉

Vad var det för ?????? du länkade till?

EDIT: Aha, du EDIT:ade..

Nej, människan är inte det snabbaste djuret. Men det vi som är medlemmar i det här forumet sysslar med är inte heller (med några möjliga undantag) sprintlöpning. Vi ägnar oss åt att springa relativt långt och länge. Och där verkar människan onekligen ha g

Järven och vargen ligger båda bra till.

Alaskan Malamute?

"Racing sled dogs will travel up to an average 20 mph (32 km/h) over distances up to 25 mi (40 km)."

"Sled dogs have been known to travel over 90 mi (145 km) in a 24 hour period while pulling 85 lb (39 kg) each." (wikipedia förvisso)

Hunddjur och möjligen hästar ,,,

Jomenvisst, och eftersom det är "springa flera dagar i sträck" som vi möjligen är lite bättre på, så är det förstås det som varit viktigt för att föra generna vidare? Eller kanske inte.

Eller var det tvärt om, eftersom vi springer så ångsamt med våra klu

"Har förmågan att springa fort varit viktig för människans fortplantning?"

*) För att kunna fortplanta sig måste man leva.
*) För att leva måste man äta.
*) Springa "fort" länge KAN ha varit ett sätt att skaffa mat...

...så ja, kanske!