Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykel2 snabba dumma från en novis
You need to log in to create posts and topics.

HPV?

humant papillomvirus för oss inom vården

HPV = Human-Powered Vehicle = människodrivet fordon = (i vardagligt tal) liggcykel.

Egentligen är alla vanliga cyklar också HPV, men termer får ibland ett eget liv och betyder inte längre alltid det man kan tro.

Maria - Humant papillomvirus, yack!

Då är den här definitionen bättre:
http://www.youtube.com/watch?v=5V2FgwN_re4

Enkelt kan man konstatera att vissa gillar att höra sin egen röst mer än andra. Vidare så finns det vissa töntar som helt enkelt måste inneha ett flertal doktorstitlar med tanke på kommentarer om de flesta sakerna i forumen. Jag blir så ***vla trött!

?!
Vad syftar den där kommentaren på? Ingen tvingar dig att läsa diskussioner som du tycker är ointressanta.

Kul film Andreas (t+)
Mer om HPV här: http://www.parnes.com/hpvsblog/

I diskussionen om hjulstorlek skulle det vara intressant att se lite källhänvisningar både från Håkan och Rasmus.

I triathlon där klungkörning är förbjuden har man mindre hjul. 622-hjul kanske är optimala när man huvudsakligen kör i klunga?

Gunnar: Man har vissa triathlonlopp med klungkörning och skälet med 26 tumshjul är troligtvis historisk. Triathleter är ofta pryl o viktfixerade och har en annan sittställning så de har kanske en fördel med 26.

Man måste alltså lära sig att hoppa med cykeln......
Jag har hittat en undervisningsfilm:

......om man skulle ta och skita i hela cykel-grejen....... *skojar*

Vi kan öva ihop Maria 😀

Varje dag grämer jag mig över att jag fått en "flickuppfostran" där ramla och slå sig va det hemskaste som kunde hända!!! (#)

En anledning till att jag köpte en skrutt-racer va att jag skulle lära mig meka men en annan va att j