Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelAtt cykla i nedförsbackar
You need to log in to create posts and topics.

Nästa gång börjar jag loppet med en vattendunk på ryggen

Bara den inte är större än 0.5 l.

Och ska jag vara helt ärlig så kör jag efter följande. Vila uppför, stå på utför.

Vänligen

P.

Det er bare profsen som kaster flasker, papir, plast, og annet skitt . Vi amatører kaster intet ifra oss i naturen. Klarer vi å ta det med ut, så går det fint å ta det med tomt tilbake.

Hvordan ser det ut etter VR.

"Det er bare profsen som kaster flasker, papir, plast, og annet skitt . Vi amatører kaster intet ifra oss i naturen. Klarer vi å ta det med ut, så går det fint å ta det med tomt tilbake.

Hvordan ser det ut etter VR."

Du vet det är många "proffs" som cyk

Man kan ju även tömma vattenflaskan utan att slänga den.

Jag måste erkänna att jag tappade skräp den här gången, fingrarna var så stelfrusna efter ett tag att det var tji att få ner det i fickan trots ihärdiga försök.

Fredrik, den mängden miljöpåverkan omslaget till din bar du tappade, är försumbar i jämförelse med vad en bil släpper ut på de där 30 milen.

Som nybörjare på racer måste jag säga att cykla utför känns som det klart svåraste. Det går ju så sjukt fort! När det trillade iväg uppåt 45 km/h tyckte jag det började kännas ganska läskigt rent av. Eftersom jag därför bromsar mig ner för alla backar har

Sara, det är en vanesak att susa nedför i 50-60. Dock inte lika kul att vara i Jämtland och det springer över ett lämmeltåg.

Ligger du i en klunga, lär du få höra ganska snabbt att du ska trampa med driv nedför om du är först. Ligga och bromsa är stort t

Skal en bli god nedover, må en utfordre seg selv.

Litt grunleggende: Annpas farten før svingene etter din formåga. Fordel litt mer av vekten på forhjulet . Gjør svingbuen så stor som mulig. ( i gruppe må en holde sin linje)
Kropstyngden flyttes på ytter

Med bra rull och lut går det fortare att segla ned än att trampa. Under GFNY i en av de långa och branta nedförsbackarna seglade jag om hela fältet framför i 75 blås, utan ett enda tramptag, medans många som jag passerade trampade som galningar. Kan inte