Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelAvhoppas kedja och sabbad ram
You need to log in to create posts and topics.

Så då hände de tradiga igår att min kedja hoppade av och på något sätt flög in i bakhjulet som drog med sig kedjespännaren som knäktes av från ramen och allt ser bara kasst ut.

Har kommit fram till att ramen inte är något att ha längre utan kommer vara t

Stackare!
Ska inte oja mig över kedjehopp mer.

Trist! Det är därför man har en tilläggsförsäkring för cyklarna, kostar nästan ingenting och då ersätts även skador på cykel/hjul.

Vilket försäkringsbolag har det?

Länsförsäkningar slingrar sig med att dom inte täcker något på en cykel.
Där av att jag iaf kommer försöka anmäla skadan på träningsredskap så får vi se vad dom säger.

Någonstans måste ju en cykel övergå till något bätt

Jag ägnade en halvdag åt den här frågan med några försäkringsbolag. Om man inte bor i Dalarna så är länsförsäkringar inte alls speciellt hjälpsamma. För min del slutade det med att jag bytte hemförsäkring från If till Trygg Hansa, som efter upprepade fråg

Lars, jag har varit med om att någon har donat med min kedja så den hoppa av, var i cykelförrådet + att de ha förstört bromsarna ,när jag cykla växlar den av sig själv :/

Folksam täcker inte heller nåt annat än stöld av cykeln. Trist, men så är det. Tilläggsförsäkring hade man inte hört talas om när jag pratade med dem.

Rasmus,min cykel försvann för några år sedan,självrisken var 1300 kr

Med Folksam allrisk så täcks även cyklar.

Det fungerar inte med "vanlig lägenhets"försäkring, men det gör det sannolikt inte i något bolag.

David, jag sjäälv ha länsförsäkring