Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumSimningBli av med Dolme, råd
You need to log in to create posts and topics.

-

detta kompenserar du med att få upp huvudet lite. gammla skolan är att ha vatten ytan vid pannan typ. man ska INTE borra ner huvudet i vattnet nrman trycker ner bröstkorgen. detta kan ge dig sämre simning eller kalsup.
men jag vet inte hur du lägger din

Om den "gamla" skolan är att ha vattenlinjen vid pannan, vad är då den "nya" skolan? För och nackdelar med de olika varianterna?

Jag har fått lära mig att näsan ska peka rakt ner i botten. När det gäller att "trycka ner bröstkorgen" så tänker inte jag direkt att hela bröstkorgen ska ner, utan mer att jag ska få ner den del av bröstkorgen som är en bit ovanför bröstmuskulaturen till

Att få ner bröstkorgen är inget problem tycker jag, det sker av sig självt så fort jag börjar simma. Känslan är snarare att hela jag ligger för lågt i vattnet. Ska fötterna upp mot ytan så det plaskar när man sparkar? Kan säga att mina ligger nästan konst