Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelCykel VS Löpning? Del 2: Tidsjämf …
You need to log in to create posts and topics.

Snyggt!
Tar man hänsyn till att cykeln är längre och löpning sker efter cyklingen och man få tappar några minuter så ser resultatet rätt lika ut som mina kurvor vid en snabb titt.

Kul! Tack för sammanställningen! Och tänk att slumpen gjorde att löparen som springer milen på 60 minuter skulle få (nästan) samma svar av både dig och mig Peter 🙂

Och dessutom kan vi konstatera att det går att jämföra cykel och löpning. Eller har jag

Snyggt! Känns självklart dock att det finns en uppenbar korrelation mellan löp och cykeltider bland triathleter. Vågar nog sticka ut hakan och säga att det är ett kausalt samband: Vältränade triathleter gör bättre tider i både cykel och löp. Dock är orsak

Vad vi kan konstatera är väl
- För folk som tränar både cykling och löpning finns det samband. Om man tar med variabler som kön, ålder och kanske något kroppsmått som BMI eller vikt kanske ett ganska bra samband.
- För folk som bara tränar den ena gren

klart vi ska tjata vidare i denna tråd