Quote from Guest on 27 May 2012, 10:15Det är tydligen olagligt att ligga på rulle när man cykeltränar iom att man inte håller avstånd till cykeln framför... Om dessa fälls är det då slutet för gemensamma cykelpass?
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14883772.ab
Det är tydligen olagligt att ligga på rulle när man cykeltränar iom att man inte håller avstånd till cykeln framför... Om dessa fälls är det då slutet för gemensamma cykelpass?
Quote from Rasmus Olsson on 27 May 2012, 10:25Ja kläm å de där jävla cyklisterna. Varför kör de inte bil istället och släpper ut koldioxid som alla andra medelålders feta män?
Ja kläm å de där jävla cyklisterna. Varför kör de inte bil istället och släpper ut koldioxid som alla andra medelålders feta män?
Quote from Funbeat user on 27 May 2012, 11:58Satt inte Isaksson o lyssnade på sina låtar och råkade skära en kurva?
Satt inte Isaksson o lyssnade på sina låtar och råkade skära en kurva?
Quote from Funbeat user on 27 May 2012, 12:20Det är intressant utgångspunkt av trafikpolisen "går inte hävda att Patrik Isaksson kört vårdslöst".
(Då vittnen saknas blabla).Däremot verkar det fritt fram att hävda att cyklisterna legat för nära varandra,
trots samma avsaknad av vittnen.Jag tror
Det är intressant utgångspunkt av trafikpolisen "går inte hävda att Patrik Isaksson kört vårdslöst".
(Då vittnen saknas blabla).
Däremot verkar det fritt fram att hävda att cyklisterna legat för nära varandra,
trots samma avsaknad av vittnen.
Jag tror
Quote from Funbeat user on 27 May 2012, 12:33Jag har mött poliser som skär kurvor med skymd sikt o möte. De kör utan utryckning.
Jag har mött poliser som skär kurvor med skymd sikt o möte. De kör utan utryckning.
Quote from Funbeat user on 28 May 2012, 13:20Nu hade väl cyklisterna själva sagt att de låg nära varandra. Det känns ju inte hellt osannolikt heller.
På den där vägen har jag själv fått fly till diket när mötande bil tyckte vänstersidan av vägen var bra. Har även lyckats vurpa vid klubbträning då e
Nu hade väl cyklisterna själva sagt att de låg nära varandra. Det känns ju inte hellt osannolikt heller.
På den där vägen har jag själv fått fly till diket när mötande bil tyckte vänstersidan av vägen var bra. Har även lyckats vurpa vid klubbträning då e
Quote from Funbeat user on 28 May 2012, 13:45Ja dom hade väl erkänt att dom låg nära varandra... Men skall polisen nu börja jaga cyklister som ligger på rulle för att detta tydligen skall vara olagligt?
Dvs sätter dom upp en poliskontroll på populära vägar så får alla som åker förbi där böta 2000 k
Ja dom hade väl erkänt att dom låg nära varandra... Men skall polisen nu börja jaga cyklister som ligger på rulle för att detta tydligen skall vara olagligt?
Dvs sätter dom upp en poliskontroll på populära vägar så får alla som åker förbi där böta 2000 k
Quote from Rasmus Olsson on 28 May 2012, 13:48Det blir nog inte omöjligt, polisen har en förmåga att prioritera annorlunda.
Det blir nog inte omöjligt, polisen har en förmåga att prioritera annorlunda.
Quote from Funbeat user on 28 May 2012, 13:52Ja dom brukar ju kunna välja att jaga vanliga människor istället för den grova brottsligheten
Ja dom brukar ju kunna välja att jaga vanliga människor istället för den grova brottsligheten
Quote from Funbeat user on 28 May 2012, 14:03jag tolka detta mer som bara de som ligger först i klunga ska hålla avstånd från andra fordon..
jag är en nybörjare bara 100mil på racer sedan sept 2011. ijust nu cykla jag bara en dag i vecka i klunga och kan säg att om alla skulle var bättre med signa
jag tolka detta mer som bara de som ligger först i klunga ska hålla avstånd från andra fordon..
jag är en nybörjare bara 100mil på racer sedan sept 2011. ijust nu cykla jag bara en dag i vecka i klunga och kan säg att om alla skulle var bättre med signa