Quote from Fredrik Närenfors on 15 April 2007, 22:11Enligt muntlig tradition i Hofvet så sägs det att man bara behöver träna regelbundet på 1/3 av den distans man tänker köra ett motionslopp på. Det är en av anledningarna till att de flesta av våra distanspass ligger på 10-12 mil.
Det gäller naturligtvis
Enligt muntlig tradition i Hofvet så sägs det att man bara behöver träna regelbundet på 1/3 av den distans man tänker köra ett motionslopp på. Det är en av anledningarna till att de flesta av våra distanspass ligger på 10-12 mil.
Det gäller naturligtvis
Quote from Lena O on 15 April 2007, 22:37har samma muntligt tradition här nere med ...
men aldrig fel att krydda till en lördag med lite extra km för att se hur kroppen agera :O)
har samma muntligt tradition här nere med ...
men aldrig fel att krydda till en lördag med lite extra km för att se hur kroppen agera :O)
Quote from Christian Wahlberg on 15 April 2007, 22:46Jag har fått för mig att marginalnyttan med distansträning avtar efter 10-12 mil men jag har inga direkta belägg för det. Dvs att träningsnyttan med den 13 milen är inte lika stor som nyttan med den 1a (eller tionde).
Jag har fått för mig att marginalnyttan med distansträning avtar efter 10-12 mil men jag har inga direkta belägg för det. Dvs att träningsnyttan med den 13 milen är inte lika stor som nyttan med den 1a (eller tionde).
Quote from Funbeat user on 15 April 2007, 23:39Bra synpunkter som jag lyssnar på !!
"Normalt" skall jag försöka hålla mig på 8-10 mil då och hålla ett högre tempo så jag så småningom kan höja snitt-tempot.Dock är jag lite "cowboy" och tycker om att testa det "omöjliga", lite kort om mig så har jag p
Bra synpunkter som jag lyssnar på !!
"Normalt" skall jag försöka hålla mig på 8-10 mil då och hålla ett högre tempo så jag så småningom kan höja snitt-tempot.
Dock är jag lite "cowboy" och tycker om att testa det "omöjliga", lite kort om mig så har jag p
Quote from Funbeat user on 16 April 2007, 08:56Hmm, anledningen till att jag frågar är att jag läste Jonas Coltings träningstips inför järnmannen och att han kör sk blockträning under sommaren (alltså tre dagar distans, vilodag och sedan två dagar med kvalitet, sedan två dagars vila). Ett tistansblock
Hmm, anledningen till att jag frågar är att jag läste Jonas Coltings träningstips inför järnmannen och att han kör sk blockträning under sommaren (alltså tre dagar distans, vilodag och sedan två dagar med kvalitet, sedan två dagars vila). Ett tistansblock
Quote from Emma Sjöberg on 16 April 2007, 09:22Kan det ha att göra med att här måste du cykla varje km själv? Inte ligga på rulle en endaste gång?
Man har ju väldigt mycket gratis av att ligga i klunga.
Kan det ha att göra med att här måste du cykla varje km själv? Inte ligga på rulle en endaste gång?
Man har ju väldigt mycket gratis av att ligga i klunga.
Quote from Funbeat user on 16 April 2007, 09:41Aha Silva, det är ju en stor poäng.
Men...... då borde väl träningen jämföras likadant? Hur blir det då med cyklister som tränar i klunga jämfört med de som inte tränar i klunga. Ska man räkna Pers rekommenderade 10-12 mil som klungmil eller ensamma mil?
Aha Silva, det är ju en stor poäng.
Men...... då borde väl träningen jämföras likadant? Hur blir det då med cyklister som tränar i klunga jämfört med de som inte tränar i klunga. Ska man räkna Pers rekommenderade 10-12 mil som klungmil eller ensamma mil?
Quote from Lena O on 16 April 2007, 10:32jag kör samma hastighet oftast oavsett om jag är i grupp eller inte.
Långsamt! 😉
Det bli kortare pass när jag kör själv eftersom det bruka kräva lite mer av mig
jag kör samma hastighet oftast oavsett om jag är i grupp eller inte.
Långsamt! 😉
Det bli kortare pass när jag kör själv eftersom det bruka kräva lite mer av mig
Quote from Christer Heinbäck on 16 April 2007, 11:09Angående klunga eller inte, hur viktigt är det att träna i klunga inför VR?
Angående klunga eller inte, hur viktigt är det att träna i klunga inför VR?
Quote from Emma Sjöberg on 16 April 2007, 11:18Jag skulle säga.. väldigt viktigt!!
Det är ju bra om man vet hur man ska uppföra sig. Folk har ju lite förväntningar på en när man ligger där och åker med.Vi har allsköns olika tecken som vi använder oss av. Ofta betyder det samma sak.. Nånting finns
Jag skulle säga.. väldigt viktigt!!
Det är ju bra om man vet hur man ska uppföra sig. Folk har ju lite förväntningar på en när man ligger där och åker med.
Vi har allsköns olika tecken som vi använder oss av. Ofta betyder det samma sak.. Nånting finns