Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningEn fråga till boysen
You need to log in to create posts and topics.

Misstro mig inte som en forumtroll bara för att mitt första inlägg på sidan möjligtvis känns något vulgärt. Det här är serious business.

När jag springer längre sträckor är det inte ovanligt att jag får skavsår på pungen. Jag har köpt ett par Haglöfskals

Har aldrig hänt mig men testa att smörja in pungen med tex vaselin.

Springer i vilka kallingar som helst, aldrig haft problem av någon sort. Jag har tur antar jag.

Testa barnpuder/talk kanske?

Löpartights (Under Armour för mig), ev. vasselin för längre streckor.

Testa att ej tvätta dig med schampo nära inpå längre löpning.
Kroppen tillverkar hos ganska många bra smörjmedel.

Robin: Ta ett längre lopp nästan vilket som helst. De flesta springer i luftiga shorts bla för att undvika skav. se tex http://www.youtube.com/watch?v=fVkkIKgQ6LA lr t ex Berlin marathon. Thights lr kalsonger ökar generellt risken för skav.

Nej ... enda skavet blir mellan låren om det är varmt och jag inte har tights. Eller möjligen om jag skulle ha friserat för mycket - hår minskar fraktionen.

Triathlonbyxor och då utan kalsonger/underbyxor.

Jag duschar inte så ofta, så något shampooproblem har jag inte. Nu på sommaren springer jag i luftiga shorts och det hjälper en aning. På vintern när jag har tights är det värst. Har fått tipset att köra utan kalsonger i tights förut, men att risken finns

För långa löp varma dagar gäller underredsbehandling med vaselin och tights only. Leta annars efter funktionskallingar utan sömmar. Hittas lätt i sydeuropa men mindre vanliga i Sverige. Finns ibland på Lidl.