Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumTriathlonFlaskhållare för sadel
You need to log in to create posts and topics.

Det finns mer eller mindre exklusiva produkter. Jag har samma styre som du och jag kör med en liten fulvariant.

http://bontrager.com/model/04072

En styck vanlig flaskhållare (jag har modellen ovan men det finns många alternativ) som jag helt enkelt knut

Om jag får flika in så håller jag med herr Wollfram vad gäller valet av fler flaskor på långdistans.
Och ska jag rekommendera en flaskhållare för sadelmontering så är det denna BILD:http://s7d4.scene7.com/is/image/TrekBicycleProducts/10bo406924?wid=389&he

Läste nåt vindtunneltest som pekade på att flaskor bak sadeln var mindre aero än flaskor på ramen. Inte kanske vad man spontant gissar, men flaskor bak sadeln kanske stör luftsläppet

Räkna ut hur många SEK det gör på 18 mils cykel i säg 33 km/h...

Ja flaskor bak är sämst för aero. Bäst är flaska på ramen eller den speciella tempoflaskan på styret.

Jag tror det hänger mest på den som trampar men det kanske bara är jag?

Kunde ingen ta fram en puckel (camelback) på ryggen som skulle funka som en förlängning av tri-struten? Borde ju bli bäst aero? Kanske(?) (H)

Fast å andra sidan så vill ju Friel att man har huvudet under axlarna (nej inte under armen) och då kanske puc

Finns redan:
http://aktivtraning.se/utrustning/produkttester/produkttest-av-camelbak-racebak-vast-med-inbyggd-vatskebehallare

En bekant använde sådan under vätternrundan i fjor.
Han gillade den, men tog enl honom allt för lång tid att fyla på i depåerna. Gav dock lite extra distans innan första stoppet.

Den med bild visade flaskhållaren för sadeln/bontragers säljs utav Alvik cykel för endast 320kr.
Billigaste jag hittade, och då med över 100kr.
För de som bor i sthlm och funderar på ett inköp.