Quote from Guest on 16 June 2011, 18:29Jag har precis börjat löpträna på mornarna, och har aldrig tidigare motionerat.
Kort och gott undrar jag om man måste äta frukost innan man ger sig ut, eller om det räcker att man äter frukost efteråt.
En del säger att man måste äta både före och efter.
Jag har precis börjat löpträna på mornarna, och har aldrig tidigare motionerat.
Kort och gott undrar jag om man måste äta frukost innan man ger sig ut, eller om det räcker att man äter frukost efteråt.
En del säger att man måste äta både före och efter.
Quote from Christer Berg on 16 June 2011, 18:39Skulle inte rekommendera något stadigt innan du ger dig ut eftersom det kan ge dig håll och känna dig allmänt trött och osmidig.
Själv brukar jag dricka lite juice och äta lite yoghurt eller liknande innan jag ger mig ut och tar den rätta frukosten efter
Skulle inte rekommendera något stadigt innan du ger dig ut eftersom det kan ge dig håll och känna dig allmänt trött och osmidig.
Själv brukar jag dricka lite juice och äta lite yoghurt eller liknande innan jag ger mig ut och tar den rätta frukosten efter
Quote from Funbeat user on 16 June 2011, 18:41Det är väldigt individuellt hur man upplever att springa utan innan frukost och kanske också något av en vanesak.
Jag klämmer 13 km innan frukost ett par gånger i veckan normalt och jag tror inte du behöver oroa dig för att musklerna bryts ner.
Testa dig
Det är väldigt individuellt hur man upplever att springa utan innan frukost och kanske också något av en vanesak.
Jag klämmer 13 km innan frukost ett par gånger i veckan normalt och jag tror inte du behöver oroa dig för att musklerna bryts ner.
Testa dig
Quote from Funbeat user on 16 June 2011, 18:46Ok, youghurt med vetegroddar i är typ min stora frukost som jag äter efter passet. Det är mycket för mig på morgonen. Ingen stor vän av frukost, som sagt.
Ok, youghurt med vetegroddar i är typ min stora frukost som jag äter efter passet. Det är mycket för mig på morgonen. Ingen stor vän av frukost, som sagt.
Quote from Christer Berg on 16 June 2011, 18:50Om du är så anti-frukost testa med att bara dricka lite juice eller vatten och kör hårt sen.
Om du är så anti-frukost testa med att bara dricka lite juice eller vatten och kör hårt sen.
Quote from Funbeat user on 16 June 2011, 18:51En banan och ett glas vatten har funkat bra för mig.. är lättsmält för magen. Och innehåller kolhydrater, protein, och sånt tror jag? och så kan man äta ägg och gröt eller liknande efteråt tex..
En banan och ett glas vatten har funkat bra för mig.. är lättsmält för magen. Och innehåller kolhydrater, protein, och sånt tror jag? och så kan man äta ägg och gröt eller liknande efteråt tex..
Quote from Catharina Brattlin on 16 June 2011, 18:52Jag dricker bara vatten och kaffe före ett morgonpass. Jag förlitar mig helt och fullt på fyllda depåer sen maten kvällen före. 🙂
Jag dricker bara vatten och kaffe före ett morgonpass. Jag förlitar mig helt och fullt på fyllda depåer sen maten kvällen före. 🙂
Quote from Funbeat user on 16 June 2011, 18:57Håller med Sylvia. Har du ätit ordentligt dagen/kvällen före, så klarar du säkert ett morgonpass utan frukost. Ge dig bara ut hyfsat direkt efter att du vaknat, så hinner du inte tömmas på energi.
Håller med Sylvia. Har du ätit ordentligt dagen/kvällen före, så klarar du säkert ett morgonpass utan frukost. Ge dig bara ut hyfsat direkt efter att du vaknat, så hinner du inte tömmas på energi.
Quote from Funbeat user on 16 June 2011, 18:59Ja, jag går ju ut kl 0400 och springer. Så det är ju hyfsat tidigt.
Ja, jag går ju ut kl 0400 och springer. Så det är ju hyfsat tidigt.
Quote from Catharina Brattlin on 16 June 2011, 18:59Jag är ute på vägarna lite drygt 15 minuter efter uppstigning. 😉
Jag är ute på vägarna lite drygt 15 minuter efter uppstigning. 😉